Newsletter (7.x-1.0-alpha8) - en to it translation catalogue (103 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Subscribe
it: Registrati

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Language
it: Lingua

en: Yes
it: Sì

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Country
it: Paese

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Preview
it: Anteprima

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Format
it: Formato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Email
it: E-mail

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Welcome
it: Benvenuto

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Terms
it: Termini

en: Send
it: Invia

en: General
it: Generale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Operation
it: Operazione

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: show
it: mostra

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Confirmation
it: Conferma

en: Manual
it: Manuale

en: send
it: invia

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Lists
it: Liste

en: Templates
it: Template

en: Newsletters
it: Newsletter

en: Subscribed to
it: Iscritto a

en: Emails
it: E-mail

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Exposed
it: Esposto

en: Language:
it: Lingua:

en: Administer newsletters
it: Amministra le newsletter

en: Manage newsletters, subscribers, and settings.
it: Gestisci newsletter, iscritti e impostazioni.

en: Create/Send
it: Crea/Invia

en: Compare the selected newsletters
it: Confronta le newsletter selezionate

en: Newsletter/List Title
it: Titolo Newsletter/Lista

en: Last Sent
it: Ultime inviate

en: E-mails Sent
it: E-mail inviate

en: Total Clicks
it: Click totali

en: Open Rate
it: Percentuale apertura

en: To be sent again
it: Da spedire

en: No newsletters sent yet.
it: Nessuna newsletter spedita.

en: All subscribers
it: Tutti gli iscritti

en: A unique newsletter title
it: Titolo univoco della newsletter

en: Select the template this newsletter will use
it: Scegli il template che verrà usato nella newsletter

en: Select the subscriber list this newsletter will use
it: Selezionare la lista di iscritti usata nella newsletter

en: Delete the following?
it: Eliminare i seguenti?

en: No custom newsletters or drafts available.
it: Nessuna newsletter personalizzata o bozza disponibile.

en: Are you sure you want to delete the following newsletter lists?
it: Sei veramente sicuro di voler eliminare la seguente lista di newsletter?

en: Delete the selected lists
it: Elimina le liste selezionate

en: Send Rate
it: Percentuale di invio

en: Are you sure you want to delete the following newsletter list?
it: Sei sicuro di voler eliminare le seguenti liste di newsletter?

en: List deleted successfully
it: Lista eliminata correttamente

en: List updated successfully
it: Lista aggiornata correttamente

en: Are you sure you want to delete the following newsletter subscribers?
it: Sei veramente sicuro di voler eliminare la seguente lista di iscritti?

en: Delete the selected subscribers
it: Elimina gli iscritti selezionati

en: Personal Info
it: Informazioni personali

en: No subscribers yet.
it: Nessun iscritto presente.

en: Subscriber deleted successfully
it: Iscritto eliminato correttamente

en: Are you sure you want to delete the following newsletter subscriber?
it: Sei sicuro di voler eliminare il seguente iscritto alla newsletter?

en: Are you sure you want to delete the following templates?
it: Sei veramente sicuro di voler eliminare la seguente lista di template?

en: Delete the selected templates
it: Elimina i template selezionati

en: Are you sure you want to delete the following template?
it: Sei sicuro di voler eliminare il seguente template?

en: Template deleted successfully
it: Template eliminato correttamente

en: Template updated successfully
it: Aggiornamento template riuscito

en: Suggested format: User &lt;user@example.com&gt;
it: Formato suggerito: Utente &lt;mail@esempio.it&gt;

en: Track open rate
it: Traccia la percentuale di apertura

en: Send confirmation email
it: Invia email di conferma

en: Attention: If you disable confirmation e-mails, users will be able to subscribe others without their permission.
it: Attenzione: se disabiliti le email di conferma, gli utenti potranno iscrivere altre persone senza il loro permesso.

en: Send welcome email
it: Invia email di benvenuto

en: Send unsubscribe email, after a subscriber decides to unsubscribe
it: Invia email di annullamento iscrizione, dopo che un iscritto annulla la propria iscrizione

en: Preferred Format
it: Formato preferito

en: Subscriber updated successfully
it: Iscritto aggiornato correttamente

en: Always show e-mail in the subscribe form.
it: Mostra sempre indirizzo e-mail nel form di sottoscrizione

en: Always show e-mail in the subscribe form block.
it: Mostra sempre l'indirizzo e-mail nel form si sottoscrizione del blocco
