Nice messages (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (19 entries)

en: Pages
de: Seiten

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Global settings
de: Globale Einstellungen

en: Animation speed
de: Animationsgeschwindigkeit

en: All pages except those listed
de: Alle Seiten außer den angegebenen

en: Only the listed pages
de: Nur die aufgelisteten Seiten

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
de: Geben Sie Seiten an, indem Sie deren Pfade angeben, ein Pfad pro Zeile. Das Zeichen ‚*’ ist ein Platzhalter. Beispiele für Pfade sind %blog für die Blog-Seite und %blog-wildcard für jeden persönlichen Blog. %front ist die Startseite.

en: Administer nicemessages
de: nicemessages verwalten

en: Adjust nicemessages settings.
de: nicemessages Einstellungen anpassen.

en: Users with this permission can choose to turn nicemessages on or off for their account.
de: Benutzer, die diese Rechte besitzen, können für ihr Benutzerkonto nicemessages ein- oder ausschalten.

en: Where on the screen messages should be displayed?
de: Wo soll auf dem Bildschirm die Nachricht angezeigt werden?

en: top left corner
de: obere linke Ecke

en: top right corner
de: obere rechte Ecke

en: bottom left corner
de: untere linke Ecke

en: bottom right corner
de: untere rechte Ecke

en: center of the screen
de: Mitte des Bildschirmes

en: How long should the message be visible?
de: Wie lange soll die Nachricht angezeigt werden?

en: Display messages in popups.
de: Mitteilungen in Popups anzeigen.
