Nivo Slider (7.x-1.5) - en to fi translation catalogue (75 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Next
fi: Seuraava

en: Delete
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Weight
fi: Paino

en: Name
fi: Nimi

en: Default
fi: Oletus

en: Theme
fi: Teema

en: Options
fi: Valinnat

en: Published
fi: Julkaistu

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Prev
fi: Edellinen

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Rows
fi: Rivejä

en: Random
fi: Satunnainen

en: Transition
fi: Sivunsiirto

en: Fade
fi: Himmennä

en: Previous button text
fi: Edellinen-painikkeen teksti

en: Next button text
fi: Seuraava-painikkeen teksti

en: Animation speed
fi: Animaation nopeus

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Usage
fi: Käyttö

en: Available
fi: Saatavilla

en: Columns
fi: Palstat

en: Effect
fi: Efekti

en: Pause time
fi: Dian esitysaika

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi riviä kohti. Merkki '*' toimii villinä korttina. Esimerkkeinä %blog blogeille tai %blog-villikortti jokaiselle henkilökohtaiselle blogille. %front on etusivu.

en: Slides
fi: Diat

en: Image !number: !title
fi: Kuva !number: !title

en: - Default -
fi: - Oletus -

en: Fold
fi: Taita

en: Slide In Right
fi: Liu'uta sisään oikealta

en: Starting slide
fi: Aloitusdia

en: Slide in Left
fi: Liu'uta sisään vasemmalta

en: Select an effect. The chosen effect will be used to transition between slides.
fi: Valitse tehoste. Valittua tehostetta käytetään diojen välillä siirtymiseen.

en: Effect properties
fi: Tehosteen asetukset

en: Pause animation when hovering over the slide
fi: Pysäytä esitys hiiren ollessa dian päällä

en: Nivo Slider jQuery plugin
fi: Nivo Slider jQuery-liitännäinen

en: The Nivo Slider jQuery plugin is missing. Download the latest version of the Nivo Slider jQuery plugin and extract it to %sites/all or %sites/sitename.
fi: Nivo Slider jQuery-liitännäinen puuttuu. Lataa viimeisin versio ja pura se joko hakemistoon %sites/all tai %sites/sivustonnimi.

en: Administer Nivo Slider
fi: Hallinnoi Nivo Slideriä

en: Allows a user to configure Nivo Slider.
fi: Sallii käyttäjän muuttaa Nivo Sliderin asetuksia.

en: Configure slider content.
fi: Aseta diaesityksen sisältö.

en: Configure slider options.
fi: Muuta diaesityksen asetuksia.

en: Provides a user interface for building a rotating banner powered by the Nivo Slider jQuery plugin.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän jonka avulla voidaan rakentaa Nivo Slider jQuery-pluginiin pohjautuva vaihtuva banneri.

en: Select a slider theme. The slider theme determines the overall appearance of the slider.
fi: Valitse diaesityksen teema. Teema määrittelee esityksen yleisilmeen.

en: Use a random starting slide
fi: Aloita satunnaisesta kuvasta

en: Randomly select a slide to begin the slideshow with.
fi: Diashow aloitetaan satunnaisella dialla.

en: Specify which slide the slideshow begins with.
fi: Määritä millä dialla diashow aloitetaan.

en: Slide #
fi: Dia #

en: Enter a time in milliseconds. The animation speed determines how long it takes to transition from one slide to the next.
fi: Syötä aika millisekunteissa. Animaation nopeus määrittää ajan, jonka tehoste kestää siirtymisessä diasta toiseen.

en: Disable slide transitions while the user is hovering over the slide.
fi: Estä dioja vaihtumasta kun käyttäjä vie osoittimen dian päälle.

en: Display directional navigation
fi: Näytä suuntanavigointi

en: Display navigation buttons to go back to the previous slide and move forward to the next slide.
fi: Näyttää näppäimet joilla voidaan siirtyä edelliseen ja seuraavaan diaan.

en: Display control navigation
fi: Näytä dianavigointi

en: Display navigation buttons to select an individual slide.
fi: Näyttää napit joilla voidaan valita mikä tahansa yksittäinen dia.

en: Use thumbnails for control navigation
fi: Käytä esikatselukuvia navigointiin

en: Disable automatic slide transitions
fi: Poista automaattiset siirtymät käytöstä

en: For the use to manually navigate between slides.
fi: Käyttäjät vaihtavat käsin diaa.

en: Enter a time in milliseconds. The pause time determines how long each slide is displayed before transitioning to the next slide.
fi: Anna aika millisekunteissa. Määrittää kuinka kauan jokaista diaa näytetään ennen siirtymistä seuraavaan.

en: Upload a new slide image
fi: Lisää uusi diakuva

en: Slider images
fi: Diaesityksen kuvat

en: The title is used as alternative text for the slide image.
fi: Otsikkoa käytetään kuvan vaihtoehtoisena tekstinä.

en: The description will be displayed with the slide image.
fi: Kuvaus näytetään yhdessä diakuvan kanssa.

en: Link slide to URL
fi: Linkitä dia URL-osoitteeseen

en: Show slide on specific pages
fi: Näytä dia määritetyillä sivuilla

en: Select a transition. Selecting an option other than %default will force this slide to use the selected transition every time it appears. It overrides all other effect settings.
fi: Valitse siirtymätehoste. Mikäli valitset jonkun muun kuin %default, käytetään sitä joka kerralla tätä diaa näytettäessä. Se ohittaa kaikki muut tehosteasetukset.

en: Deleted the old banner thumbnails.
fi: Poista vanhat banneripikkukuvat.

en: Added a default transition to each slide where applicable.
fi: Otettiin oletussiirtymäefekti käyttöön jokaisessa sopivassa diassa.

en: Use thumbnails of each slide as control navigation buttons. In order for thumbnails to be displayed, a compatible theme is required.
fi: Käytä dian esikatselukuvaa dianavigaatiossa napin sijasta. Tämä vaatii toimiakseen yhteensopivan teeman.

en: Nivo Slider provides two configuration pages: slides and options.
fi: Nivo Slider tarjoaa kaksi konfigurointisivua: diat ja asetukset.

en: Removed obsolete variables.
fi: Turhat muuttujat poistettiin.
