Node clone (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Omitted content types
sv: Uteslutna innehållstyper

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Clone
sv: Klona

en: Should the publishing options ( e.g. published, promoted, etc) be reset to the defaults?
sv: Skall publiceringsalternativ (såsom publicerad, visas på startsidan etc) återställas till standardvärden?

en: Method to use when cloning a node
sv: Metod att använda när en nod ska klonas

en: Pre-populate the node form fields
sv: Fyll i nodformulärets fält

en: Save as a new node then edit
sv: Spara som en ny nod och redigera därefter

en: Confirmation mode when using the "Save as a new node then edit" method
sv: Bekräftelsemetod när "Spara som en ny nod och redigera därefter" används.

en: Require confirmation (recommended)
sv: Kräv bekräftelse (rekommenderas)

en: Bypass confirmation
sv: Hoppa över bekräftelse

en: A new node may be saved immediately upon clicking the "clone" tab when viewing a node, bypassing the normal confirmation form.
sv: En ny nod kan sparas direkt när man klickar på en nods "klona"-flik, utan att visa ett bekräftelseformulär.

en: @s: reset publishing options when cloned
sv: @s: återställ publiceringsalternativ vid kloning

en: Content types that are not to be cloned - omitted due to incompatibility
sv: Innehållstyper som inte ska kunna klonas - uteslutna på grund av inkompatibilitet.

en: Select any node types which should <em>never</em> be cloned. Typically you should will want to select here all node types for which cloning fails (e.g. image nodes).
sv: Välj de nod typer som <em>aldrig</em> ska kunna klonas. Oftast väljer du här alla nodtyper som inte fungerar att klonas (till exempel bildnoder).

en: Are you sure you want to clone %title?
sv: Är du säker på att du vill klona %title?

en: Clone of !title
sv: Kopia av !title

en: The clone module allows users to make a copy of an existing node and then edit that copy. The authorship is set to the current user, the menu and url aliases are reset, and the words "Clone of" are inserted into the title to remind you that you are not editing the original node.
sv: Modulen Node Clone låter användare göra kopior av befintliga noder och redigera dessa kopior. Den aktiva användaren anges som nodens skapare, menyer och url-alias återställs och texten "Kopia av" tillfogas i titeln för att påminna om att det inte är originalnoden som redigeras.

en: Users with the "clone node" permission can utilize this functionality. A new tab will appear on node pages with the word "Clone".
sv: Användare med behörigheten "klona noder " kan använda denna funktionalitet. En ny flik med namnet "Klona" visas på nodsidor.

en: This clone will not be saved to the database until you submit.
sv: Denna klon kommer inte att sparas i databasen förrän du klickar på Spara.

en: Allows users to clone (copy then edit) an existing node.
sv: Låter användare klona (kopiera och redigera) befintliga noder.

en: Clone link
sv: Klona-länk

en: Provide a simple link to clone the node.
sv: Skapa en enkel länk för att klona noden.

en: clone
sv: klona
