Node clone (7.x-1.0-rc3) - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Omitted content types
fr: Types de contenu exclus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Node
fr: Nœud

en: Clone
fr: Cloner

en: Should the publishing options ( e.g. published, promoted, etc) be reset to the defaults?
fr: Faut-il ré-initialiser les options de publication (ex: publié, promu en page d'accueil, etc) ?

en: Method to use when cloning a node
fr: Méthode à utiliser lors du clonage d'un nœud

en: Pre-populate the node form fields
fr: Pré-remplir les champs d'un nouveau formulaire

en: Save as a new node then edit
fr: Enregistrer comme un nouveau nœud puis modifier

en: Confirmation mode when using the "Save as a new node then edit" method
fr: Mode de confirmation lors de l'utilisation de la méthode "Enregistrer comme un nouveau nœud puis modifier"

en: Require confirmation (recommended)
fr: Demander une confirmation (recommandé)

en: Bypass confirmation
fr: Contourner la confirmation

en: @s: reset publishing options when cloned
fr: @s : réinitialiser les options de publication lors du clonage

en: Content types that are not to be cloned - omitted due to incompatibility
fr: Type de contenu qui ne doivent pas être clonés - exclus pour incompatibilité

en: Are you sure you want to clone %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir cloner %title ?

en: Clone of !title
fr: Clone de !title

en: The clone module allows users to make a copy of an existing node and then edit that copy. The authorship is set to the current user, the menu and url aliases are reset, and the words "Clone of" are inserted into the title to remind you that you are not editing the original node.
fr: Le module Clone permet aux utilisateurs de créer une copie d'un contenu existant puis de modifier cette copie. L'utilisateur courant devient l'auteur, les alias d'url et le menu sont remis à zéro et le titre est préfixé par "Clone de" pour vous rappeler que vous ne modifiez pas le contenu original.

en: Users with the "clone node" permission can utilize this functionality. A new tab will appear on node pages with the word "Clone".
fr: Les utilisateurs ayant la permission  "cloner un nœud" peuvent utiliser cette fonctionnalité. Un nouvel onglet apparaîtra dans la page du nœud avec l'option "Cloner".

en: This clone will not be saved to the database until you submit.
fr: Enregistrer ce clone pour qu'il soit sauvegarder en base de donnée.

en: Allows users to clone (copy then edit) an existing node.
fr: Permet aux utilisateurs de cloner (copier puis modifier) un nœud existant.

en: Clone link
fr: Lien de clonage

en: Provide a simple link to clone the node.
fr: Fournit un lien simple pour cloner le nœud.

en: clone
fr: cloner

en: Should any menu link for a node also be cloned?
fr: Est-ce que les liens de menu d'un nœud doivent aussi être clonés ?

en: This action will create a new node. You will then be redirected to the edit page for the new node.
fr: Cette action créera un nouveau nœud. Vous serez ensuite redirigé vers la page de modification du nouveau nœud.

en: Clone content
fr: Cloner ce contenu

en: Clone item
fr: Cloner un élément

en: Prefix title
fr: Préfixer un titre
