Node clone (7.x-1.0-rc3) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Omitted content types
ja: 省略するコンテンツタイプ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Node
ja: ノード

en: Clone
ja: 複製

en: Should the publishing options ( e.g. published, promoted, etc) be reset to the defaults?
ja: 掲載オプション（例えば掲載、フロントページへ掲載、など）をデフォルトにリセットしますか?

en: Method to use when cloning a node
ja: ノードを複製する方法

en: Pre-populate the node form fields
ja: ノード作成フォームのフィールドへ挿入

en: Save as a new node then edit
ja: 新しいノードとして保存してから編集

en: Confirmation mode when using the "Save as a new node then edit" method
ja: "新しいノードとして保存してから編集"する場合の確認モード

en: Require confirmation (recommended)
ja: 確認が必要（推奨）

en: Bypass confirmation
ja: 確認を省略

en: @s: reset publishing options when cloned
ja: @s: 複製の際に掲載オプションをリセット

en: Content types that are not to be cloned - omitted due to incompatibility
ja: 複製しないコンテンツタイプ - 互換性がないため省略する

en: Are you sure you want to clone %title?
ja: %title を複製してよいですか

en: Clone of !title
ja: !titleの複製

en: The clone module allows users to make a copy of an existing node and then edit that copy. The authorship is set to the current user, the menu and url aliases are reset, and the words "Clone of" are inserted into the title to remind you that you are not editing the original node.
ja: 複製モジュールは、ユーザが既存ノードのコピーを作成し、そのコピーを編集することを可能にします。投稿者は現在のユーザに設定され、メニューと URL エイリアスはリセット、そしてあなたが元のノードを編集していないことを気付かせるために"Clone of"という言葉がタイトルに挿入されます。

en: Users with the "clone node" permission can utilize this functionality. A new tab will appear on node pages with the word "Clone".
ja: "ノードの複製"権限を持つユーザはこの機能を利用できます。"複製"というタブがノードページに表示されます。

en: This clone will not be saved to the database until you submit.
ja: あなたが送信するまでこの複製はデータベースに保存されません。

en: Allows users to clone (copy then edit) an existing node.
ja: ユーザに既存のノードを複製（コピーと編集）することを許可します。

en: clone
ja: 複製

en: Clone menu links
ja: メニューリンクの複製

en: Clone any node
ja: 任意のノードを複製

en: Clone own nodes.
ja: 自分のノードを複製

en: Node clone module
ja: Node clone モジュール

en: Clone content
ja: コンテンツを複製

en: Use node type name in clone link
ja: 複製リンクにコンテンツタイプの名前を使用

en: Clone this !type
ja: この !type を複製
