Node Convert (7.x-1.2-alpha1) - en to hi translation catalogue (22 entries)

en: Next
hi: अगला

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Select a layout
hi: एक ख़ाका को चुनिए

en: Node
hi: नोड

en: Create
hi: बनाएँ

en: Template
hi: फर्मा

en: Source type
hi: स्रोत प्रकार

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: - Please choose -
hi: - कृपया चुने -

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
hi: आइटम %फोरम केवल फोरमस के लिए एक कंटेनर है.कृपया नीचे दिए गये किसी एक फोरम का चयन करें.

en: create a new book
hi: नयी किताब बनाएँ

en: Your page will be a part of the selected book.
hi: आपका पृष्ठ चयनित पुस्तक(बुक) का एक हिस्सा होगा.
