Node Convert (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (74 entries)

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: Book
fr: Livre

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Select a layout
fr: Sélectionner une mise en page

en: Node
fr: Nœud

en: Create
fr: Créer

en: Template
fr: Gabarit

en: Add template
fr: Ajouter un gabarit

en: Template name
fr: Nom du gabarit

en: Delete template
fr: Supprimer le gabarit

en: Property
fr: Propriété

en: Source type
fr: Type source

en: Convert
fr: Convertir

en: To what content type should this node be converted
fr: Vers quel type de contenu ce nœud devrait être converti

en: should be inserted into
fr: devrait être inséré dans

en: Current value is:
fr: La valeur actuelle est :

en: The current node type is:
fr: Le type de nœud actuel est :

en: Destination type
fr: Type de destination

en: Please select different node types.
fr: Veuillez sélectionner des types de nœuds différents.

en: Choose the source type of the nodes that should be shown, and the destination type to which they will be converted.
fr: Choisissez le type source des nœuds qui devraient être affichés, et le type de destination vers lequel ils seront convertis.

en: - Please choose -
fr: - Choisissez -

en: Machine name
fr: Nom système

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
fr: L'élément « %forum » n'est qu'un conteneur pour des forums. Merci de sélectionner l'un des forums qu'il contient.

en: create a new book
fr: créer un nouveau livre

en: <strong>I. Single node conversion:</strong>
fr: <strong>I. Conversion d'un seul nœud :</strong>

en: <ol><li>Go to <a href="@permissions">permissions page</a> and set 'administer conversion' and 'convert to x', 'convert from y' permissions.</li><li>Go to /node/x/convert and follow the provided steps to convert the node.</li></ol>
fr: <ol><li>Allez à la <a href="@permissions">page des permissions</a> et activez les droits 'administrer la conversion', 'convertir vers x' et 'convertir à partir de y'.</li><li>Allez à /node/x/convert et suivez les étapes fournies pour convertir le nœud.</li></ol>

en: <strong>II. Multiple node conversion (using hook_node_operations):</strong>
fr: <strong>II. Conversion de nœuds multiples (utilisant hook_node_operations) :</strong>

en: <ol><li>Set appropriate permissions.</li><li>Go to <a href="@node_convert_templates">Node Convert templates</a>.</li><li>Create a new template following the the provided steps.</li><li>Go to the <a href="@content">content page</a>.</li><li>Select the correct nodes.</li><li>Choose "Convert template: x" (based on the template name created above) from the update options.</li><li>Click Update.</li></ol>
fr: <ol><li>Activer les permissions appropriées.</li><li>Aller à <a href="@node_convert_templates">Gabarits Node Convert</a>.</li><li>Créer un nouveau gabarit en suivant les étapes fournies.</li><li>Aller à la <a href="@content">page du contenu</a>.</li><li>Sélectionner les bons nœuds.</li><li>Choisir "Gabarit de conversion: x" (basé sur le nom du gabarit créé ci-dessus) à partir des options de mise à jour.</li><li>Cliquer sur Mettre à jour.</li></ol>

en: <strong>III. Multiple node conversion (using Actions API + Views Bulk Operations):</strong><br />Note: This requires the contributed modules Views and Views Bulk Operations
fr: <strong>III. Conversion de multiples nœuds (utilisant l'API Actions + Views Bulk Operations):</strong><br />Note : Ceci requiert les modules contribués Views et Views Bulk Operations

en: <ol><li>Set appropriate permissions.</li><li>Go to <a href="@node_convert_templates">Node Convert templates</a>.</li><li>Create a new template following the the provided steps (also check Create Action).</li><li>Create a new <a href="@view">view</a> with the options you require.</li><li>Select Views Bulk Operations as the style.</li><li>Configure all options as necessary</li><li>Select as an operation one of the convert templates.<br />Note: Most probably there will be duplicates of the same template, this is because VBO uses both Actions API and hook_node_operations to show possible operations</li><li>Save the view. View it.</li><li>Select the necessary nodes and click the Convert x button.</li></ol>
fr: <ol><li>Activer les permissions appropriées.</li><li>Aller à <a href="@node_convert_templates">Gabarits Node Convert</a>.</li><li>Créer un nouveau gabarit en suivant les étapes fournies (cocher aussi Créer Action).</li><li>Créer une nouvelle <a href="@view">vue</a> avec les options dont vous avez besoin.</li><li>Sélectionner Views Bulk Operations comme étant le style.</li><li>Configurer toutes les options comme il est nécessaire</li><li>Sélectionner un des gabarits de conversion comme étant une opération.<br />Note : Il y aura très probablement une duplication du même gabarit et cela parce que VBO utilise à la fois l'API Actions et hook_node_operations pour afficher les opérations possibles</li><li>Enregistrer la vue. L'afficher.</li><li>Sélectionner les nœuds nécessaires et cliquez sur le bouton Convertir x.</li></ol>

en: Useful API calls:<br />node_convert_node_convert($nid, $dest_node_type, $source_fields, $dest_fields, $no_fields_flag, $hook_options = NULL);<br />node_convert_field_convert($nid, $source_field, $dest_field);<br />hook_node_convert_change($data, $op);
fr: Appels API utiles :<br />node_convert_node_convert($nid, $dest_node_type, $source_fields, $dest_fields, $no_fields_flag, $hook_options = NULL);<br />node_convert_field_convert($nid, $source_field, $dest_field);<br />hook_node_convert_change($data, $op);

en: Convert a node
fr: Convertir un nœud

en: You don't have access to any node types.
fr: Vous n'avez accès à aucun type de nœud.

en: Also the following parameters are available:
fr: Les paramètres suivants sont aussi disponibles :

en: Create action?
fr: Créer une action ?

en: If the option is checked, an action named Convert *Template name* will be created.
fr: Si l'option est cochée, une action nommée Convertir *Nom du gabarit* sera créée.

en: Dest type
fr: Type de destination

en: Template id
fr: Id du gabarit

en: Source fields
fr: Champs sources

en: Destination fields
fr: Champs de destination

en: Hook options
fr: Options des hooks

en: Delete action?
fr: Supprimer l'action ?

en: If the option is checked, all actions that contain this template will be erased. Otheriwise, the actions' template will be set to none.
fr: Si l'option est cochée, toutes les actions contenant ce gabarit seront effacées. Sinon, le gabarit des actions sera configuré à aucun.

en: Are you sure you want to delete this template?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce gabarit ?

en: Dummy template. No action is being performed.
fr: Gabarit nul. Aucune action n'est exécutée.

en: You don't have permission to use this conversion template
fr: Vous n'avez pas la permission d'utiliser ce gabarit de conversion

en: Convesion template to use when the action is fired.
fr: Gabarit de conversion à utiliser quand une action est éliminée.

en: Your page will be a part of the selected book.
fr: Votre page fera une partie du livre sélectionné.

en: administer conversion
fr: administrer la conversion

en: Node Convert templates
fr: Gabarits Node Convert

en: List of templates used for converting nodes using Actions and Node Operations.
fr: Liste des gabarits utilisés pour convertir les nœuds en utilisant Actions et Node Operations.

en: Template info
fr: Info du gabarit

en: Converts one or more nodes between different node types.
fr: Convertit un ou plusieurs nœuds entre différents types de nœuds.

en: You don't have permission to use this conversion template.
fr: Vous n'avez pas la permission d'utiliser ce gabarit de conversion.

en: Node %nid doesn't match the template source type. Discarded.
fr: Le nœud %nid ne correspond pas au gabarit du type source. Rejeté.

en: Content has been converted
fr: Le contenu a été converti

en: Append to body
fr: Ajouter au corps

en: Replace body
fr: Remplacer le corps

en: Converted node
fr: Nœud converti

en: Grants full permissions for converting between types.
fr: Accorde toutes les permissions pour convertir entre les types.

en: Grants pemission for conversion from @type node types.
fr: Accorde la permission de conversion des types de nœuds @type.

en: Grants pemission for conversion to @type node types.
fr: Accorde la permission de conversion vers les types de nœuds @type.

en: There are no fields to convert. Please press Convert.
fr: Il n'y a pas de champs à convertir. Veuillez appuyer sur Convertir.

en: Template created successfully.
fr: Gabarit créé avec succès.

en: There are no fields to convert. Please press Create.
fr: Il n'y a pas de champs à convertir. Veuillez appuyer sur Créer.

en: Caught exception: @exception
fr: Exception interceptée : @exception
