Node Convert (7.x-1.2-alpha1) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Update
pt: Atualizar

en: Select a layout
pt: Selecione um layout

en: Create
pt: Criar

en: Template
pt: Modelo

en: Add template
pt: Adicionar tema

en: Template name
pt: Nome do tema

en: Delete template
pt: Excluir tema

en: Property
pt: Propriedade

en: Source type
pt: Tipo origem

en: Convert
pt: Converter

en: To what content type should this node be converted
pt: Para qual tipo de conteúdo este node deve ser convertido

en: should be inserted into
pt: deve ser inserido em

en: Current value is:
pt: O valor atual é:

en: The current node type is:
pt: O tipo de node atual é:

en: Destination type
pt: Tipo de destino

en: Please select different node types.
pt: Por favor, selecione diferentes tipos de node.

en: Choose the source type of the nodes that should be shown, and the destination type to which they will be converted.
pt: Selecione o tipo de origem dos nodes que devem ser exibidos e o tipo de destino para o qual eles serão convertidos.

en: - Please choose -
pt: - Escolha -

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
pt: O item %forum é só uma categoria de fóruns. Por favor, escolha um fórum dentro dela.

en: create a new book
pt: criar um novo livro

en: <strong>I. Single node conversion:</strong>
pt: <strong>I. Conversão individual de node:</strong>

en: Convert a node
pt: Converter um node

en: You don't have access to any node types.
pt: Você não tem acesso a nenhum tipo de conteúdo.

en: Also the following parameters are available:
pt: Os seguintes parâmetros também estão disponíveis:

en: Create action?
pt: Criar uma ação?

en: If the option is checked, an action named Convert *Template name* will be created.
pt: Se a opção estiver marcada, uma ação chamada 'Converter [nome do template]' será criada.

en: Dest type
pt: Tipo de destino

en: Template id
pt: ID do template

en: Source fields
pt: Arquivos de origem

en: Destination fields
pt: Campos de destino

en: Hook options
pt: Opções de hook

en: Delete action?
pt: Apagar ação?

en: Are you sure you want to delete this template?
pt: Você tem certeza de que deseja excluir este template?

en: Dummy template. No action is being performed.
pt: Template para demonstração. Nenhuma ação será tomada.

en: You don't have permission to use this conversion template
pt: Você não tem permissão para utilizar este template de conversão.

en: Convesion template to use when the action is fired.
pt: Template de conversão a ser utilizado quando a ação for iniciada.

en: Your page will be a part of the selected book.
pt: Sua página fará parte do livro selecionado.

en: Node Convert templates
pt: Templates de Conversão de Node

en: List of templates used for converting nodes using Actions and Node Operations.
pt: Lista de templates utilizados para conversão de conteúdo utilizando Ações e Operações de Nodes.

en: Template info
pt: Informações de template

en: Node Convert
pt: Converter Node

en: Converts one or more nodes between different node types.
pt: Converte um ou mais nodes entre diferentes tipos de nodes.

en: You don't have permission to use this conversion template.
pt: Você não tem permissão para utilizar esse template de conversão.

en: Content has been converted
pt: O conteúdo foi convertido

en: Append to body
pt: Aplicar ao corpo do texto

en: Replace body
pt: Substituir o corpo do texto

en: Converted node
pt: Node convertido

en: Grants full permissions for converting between types.
pt: Concede permissão irrestrita para a conversão entre tipos.

en: Grants pemission for conversion from @type node types.
pt: Concede permissão para conversão dos tipos de conteúdo @type.

en: There are no fields to convert. Please press Convert.
pt: Não há campos para serem convertidos. Por favor, pressione Converter.

en: Template created successfully.
pt: Template criado com sucesso.

en: There are no fields to convert. Please press Create.
pt: Não há campos para serem convertidos. Por favor, pressione Criar.

en: Caught exception: @exception
pt: Exceção: @exception

en: Unknown field format, can't display field value.
pt: Formato de arquivo desconhecido, não foi possível exibir o valor do campo.

en: Template updated successfully.
pt: Template atualizado com sucesso.

en: Select the Convert Template you wish to use.
pt: Selecione o template de conversão que deseja utilizar.

en: Node to convert
pt: Node a ser convertido
