Node expire (7.x-1.3) - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Node
fr: Nœud

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: You can't expire a node in the past!
fr: Vous ne pouvez pas faire expirer un nœud à une date passsée !

en: Expired
fr: Expiré

en: Workflow
fr: Processus

en: You must choose an expiration date.
fr: Vous devez choisir une date d'expiration.

en: It must expire before %date.
fr: Il doit expirer avant %date.

en: content expired
fr: contenu expiré

en: Unset the expired flag
fr: Désengager l'indicateur d'expiration

en: Content is expired
fr: Le contenu a expiré

en: Expire date
fr: Date d'expiration

en: Date of when the content expire.
fr: Date à laquelle le contenu expire.

en: Whether the content is expired.
fr: Si le contenu est expiré

en: Default date to consider the node expired.
fr: Date par défaut à partir de laquelle considérer le nœud expiré.

en: Format: PHP <a href="http://www.php.net/strtotime" target="_blank">strtotime format</a>.
fr: Format : format PHP <a href="http://fr.php.net/strtotime" target="_blank">strtotime</a>.

en: Leave it blank if this content type never expires.
fr: Laisser vide si ce type de contenu n'expire jamais.

en: The max date to consider the node expired.
fr: La date maximale à laquelle considérer le nœud expiré.

en: Leave it blank if this there is no limit date.
fr: Laisser vide s'il n'y a aucune limite de date.

en: administer node expire
fr: administrer l'expiration du nœud

en: edit node expire
fr: modifier l'expiration du nœud

en: Set a timer into your content, allowing you to perform customized actions.
fr: Définir une horloge dans votre contenu vous permettant de réaliser des actions personnalisées.

en: You have to specify a valid expiration date.
fr: Vous devez fournir une date d'expiration valide.

en: Time date to consider the node expired. Format: %time (YYYY-MM-DD).
fr: Date et heure à partir desquelles considérer qu'un nœud est expiré. Format : %time (YYYY-MM-DD).

en: Default expiration date
fr: Date d'expiration par défaut

en: Expiration date limit
fr: Date limite d'expiration

en: Expiration date required
fr: Date d'expiration requise

en: Node expire
fr: Expiration du nœud

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI

en: Text fields
fr: Champs de texte
