Node Field (7.x-2.3) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Yes
id: Ya

en: Date
id: Tanggal

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Save
id: Simpan

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Options
id: Opsi

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Select
id: Pilih

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Add new field
id: Tambah data baru

en: - Select -
id: - Pilih -

en: original
id: orisinil

en: Private files
id: File-file pribadi

en: Long text
id: Teks panjang

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Public files
id: File untuk umum

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.
