Node Field (7.x-2.42) - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Type
pt: Tipo

en: Yes
pt: Sim

en: File
pt: Arquivo

en: Date
pt: Data

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Link target
pt: Destino do link

en: Audio
pt: Áudio

en: Display
pt: Exibição

en: Text
pt: Texto

en: Options
pt: Opções

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Other
pt: Outros

en: Hidden
pt: Oculto

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Allowed content types
pt: Tipos de conteúdo permitidos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Select
pt: Selecionar

en: Node reference
pt: Referência a um node

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Add new field
pt: Novo campo

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: Show title
pt: Mostrar título

en: Private files
pt: Arquivos privados

en: Long text
pt: Texto longo

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: Public files
pt: Arquivos públicos

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Radio
pt: Rádio
