Node Field (7.x-2.47) - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Type
pt: Tipo

en: Yes
pt: Sim

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Audio
pt: Áudio

en: Display
pt: Mostrar

en: Text
pt: Texto

en: Options
pt: Opções

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Other
pt: Outro

en: Google Maps API Key
pt: Chave do Google Mapas API

en: Hidden
pt: Oculto

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Video
pt: Vídeo

en: Allowed content types
pt: Tipos de conteúdos permitidos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Select
pt: Selecionar

en: Node reference
pt: Referência do nó

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Add new field
pt: Adicionar um novo campo

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Show title
pt: Mostrar título

en: Long text
pt: Texto longo

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com um espaço ou vírgula e não inclua o ponto no início.

en: Sheet
pt: Folha
