Node Gallery (7.x-1.0-unstable1) - en to nl translation catalogue (82 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Back
nl: Terug

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Galleries
nl: Albums

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Gallery Navigation
nl: Albumnavigatie

en: Gallery
nl: Album

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Last
nl: Laatste

en: Order
nl: Volgorde

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: First
nl: Eerste

en: Caption
nl: Onderschrift

en: revert
nl: terugzetten

en: Global Settings
nl: Algemene instellingen

en: Relationship %name has been deleted.
nl: Relatie %name is verwijderd.

en: Cover
nl: Omslag

en: Total comments
nl: Totaal aantal reacties

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Gallery Name
nl: Albumnaam

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: The title of the parent Gallery.
nl: De naam van het bovenliggende album.

en: Back to gallery
nl: Terug naar het album

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
nl: Wijzigingen in deze tabel worden pas opgeslagen wanneer het formulier wordt ingediend.

en: rotate
nl: roteren

en: File field
nl: Bestandsveld

en: Gallery ID
nl: Album-ID

en: Change settings
nl: Instellingen wijzigen

en: Change parent gallery
nl: Bovenliggend album wijzigen

en: Change image weight (sort order)
nl: Gewicht van de afbeelding wijzigen (sortering)

en: Assign to Gallery
nl: Aan album toewijzen

en: Please enter a valid gallery.
nl: Selecteer een geldig album.

en: Relationship name
nl: Naam van de relatie

en: There are no gallery relationships defined.
nl: Er zijn geen albumrelaties gedefinieerd.

en: Use plupload module to upload images?
nl: Plupload module gebruiken om afbeeldingen te uploaden?

en: Use jQuery UI module to sort images?
nl: jQuery UI-module gebruiken om afbeeldingen te sorteren?

en: Change content types
nl: Inhoudstypen wijzigen

en: Relationship Name
nl: Naam van de relatie

en: Modifying Images
nl: Afbeeldingen aanpassen

en: Updating image order
nl: Volgorde van afbeeldingen bijwerken

en: The order of the images was left unchanged.
nl: De sortering van de afbeeldingen is ongewijzigd gebleven.

en: %current of %total
nl: %current van %total

en: Sort items by
nl: Items sorteren op

en: Parent Gallery
nl: Bovenliggend album

en: Node Gallery: Gallery
nl: Node Gallery: album

en: plupload settings
nl: plupload instellingen

en: Are you sure you want to delete the relationship %name?
nl: Weet u zeker dat u de relatie %name wilt verwijderen?

en: Save custom sorting
nl: Sortering opslaan

en: Restore default sorting
nl: Standaard sortering herstellen

en: Create a new gallery
nl: Nieuw album aanmaken

en: Could not open image for rotation
nl: Afbeelding kon niet worden geroteerd

en: Item weight
nl: Itemgewicht

en: Gallery types
nl: Albumtypes

en: Item types
nl: Itemtypes

en: Gallery Types
nl: Albumtypes

en: Item Types
nl: Itemtypes

en: Create new file field
nl: Nieuw veld aanmaken

en: - Create a new gallery -
nl: - Nieuw album aanmaken -

en: Browse Items
nl: Items weergeven

en: Sort Items
nl: Items sorteren

en: Manage Items
nl: Items beheren

en: Upload New Items
nl: Nieuwe items uploaden

en: A gallery of nodes.
nl: Een album van nodes.

en: Gallery Item
nl: Albumitem

en: Gallery Cover Item
nl: Album omslagitem

en: The ID of the gallery.
nl: De ID van het album.

en: This gallery is empty.
nl: Dit album is leeg.
