Node Gallery (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Back
fr: Précédent

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Galleries
fr: Galeries

en: Published
fr: Publié

en: Gallery Navigation
fr: Navigation Gallery

en: Gallery
fr: Galerie

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Last
fr: Dernier

en: Order
fr: Ordre

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: First
fr: Premier(e)

en: Caption
fr: Légende

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Relationship %name has been deleted.
fr: La relation %name a été supprimée.

en: Relationship Types
fr: Types de relations

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Cover
fr: Couverture

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Gallery Name
fr: Nom de la galerie

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Create and manage your Node Gallery relationships.
fr: Créer et gérer vos relations Node Gallery

en: Back to gallery
fr: Retour à la galerie

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: Post date
fr: Date de publication

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: Select which content type should be used as the gallery type.
fr: Sélectionnez quel type de contenu devra être utilisé comme type de galerie.

en: Node Gallery relationship deleted.
fr: Relation Node Gallery supprimée.

en: Change settings
fr: Modifier les paramètres

en: Use Named Anchors on Image "Previous" and "Next" links?
fr: Utiliser des liens nommés sur les liens Image suivante et précédente ?

en: Images modification process is starting.
fr: Démarrage du processus de modification des images.

en: Images modification has encountered an error.
fr: Erreur lors de la modification des images.

en: Updating image order
fr: Mise à jour de l'ordre des images en cours

en: New image positions are being calculated.
fr: Les nouveaux paramètres de positionnement de l'image sont en cours de calcul.

en: Processing image sorting.
fr: Tri en cours.

en: Image sorting has encountered an error.
fr: Erreur lors du tri des images.

en: The order of the images was left unchanged.
fr: L'ordre des images n'a pas été modifié.

en: Processing publishing of images.
fr: Publication des images en cours.

en: %current of %total
fr: %current sur %total

en: plupload settings
fr: Paramètres de plupload

en: Current display is filtered to show only images just uploaded.  Please refresh the page to display all images in the gallery.
fr: L'affichage actuel ne montre que les photos qui viennent d'être transférées. Veuillez recharger la page pour afficher toutes les images de la galerie.

en: There are too many images in this gallery to display. You can increase the limit by !settings_url. The current limit is !max.
fr: Il y a trop d'images à afficher dans cette galerie. Vous pouvez modifier la limite sur !settings_url. La limite actuelle est de !max.

en: Save custom sorting
fr: Enregistrer le tri personnalisé

en: Restore default sorting
fr: Restaurer le tri par défaut

en: Processing gallery publish status update.
fr: Mise à jour du statut de publication de la galerie en cours.

en: 90° CW
fr: 90° vers la droite

en: 90° CCW
fr: 90° vers la gauche
