Node permissions grid (7.x-1.0-beta1) - en to cy translation catalogue (7 entries)

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Name
cy: Enw

en: Create
cy: Creu

en: locked
cy: wedi cloi

en: The changes have been saved.
cy: Mae'r newidiadau wedi cael eu cadw.

en: Save permissions
cy: Cadw hawliau

en: edit role
cy: golygu swyddogaeth
