Node registration (7.x-1.14) - en to fr translation catalogue (95 entries)

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Register
fr: S'inscrire

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: register
fr: s'inscrire

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: settings
fr: paramètres

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Attachment
fr: Élément joint

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Recipients
fr: Destinataires

en: From
fr: A partir de

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Fields
fr: Champs

en: Load
fr: Charger

en: Send
fr: Envoyer

en: Events
fr: Évènements

en: before
fr: avant

en: fields
fr: champs

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: id
fr: identifiant (id)

en: cancel
fr: annuler

en: Register for this event
fr: S'inscrire à cet évènement

en: Event start
fr: Début d'événement

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Registration form
fr: Formulaire d'inscription

en: Account
fr: Compte

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Send reminder
fr: Envoyer un rappel

en: Registration status
fr: Statut d'enregistrement

en: Registered
fr: Enregistré

en: Registration
fr: Inscription

en: Registration settings
fr: Paramètres d'inscription

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Verified
fr: Vérifié

en: Numbers
fr: Nombres

en: Attended
fr: A participé

en: Event node
fr: Nœud de l'évènement

en: display
fr: Affichage

en: Render
fr: Rendu

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Sender name
fr: Nom de l'expéditeur

en: User uid
fr: uid de l'utilisateur

en: Time left
fr: Temps restant

en: Attended?
fr: Assisté ?

en: View URL
fr: URL de la vue

en: Capacity
fr: Capacité

en: Sender e-mail address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Mail system
fr: Système de courriel

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Registration link
fr: Lien de création de compte

en: Administer registration
fr: Administrer l'inscription

en: Enable registrations for this content type
fr: Activer les inscriptions pour ce type de contenu

en: There are no participants registered for this %type.
fr: ll n'y a aucun participant d'inscrit pour %type.

en: registration
fr: inscription

en: Manage Registration structure
fr: Gérer la structure de Registration

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: Full Registration
fr: Inscription complète

en: The date the registration was created.
fr: La date à laquelle l'inscription a été effectuée.

en: The date the registration was updated.
fr: La date à laquelle l'inscription a été mise à jour.

en: The node this registration is associated with.
fr: Le nœud en lien avec cette inscription.

en: Are you sure you want to delete registration %title?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'inscription %title ?

en: Registration %id has been deleted.
fr: L'inscription %id a bien été supprimée.

en: Registration %id deleted.
fr: L'inscription %id a été supprimée.

en: Slots
fr: Créneaux

en: Registration ID
fr: Identifiant (ID) d'inscription
