Node registration (7.x-1.4-beta2) - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Body
id: Isi

en: delete
id: hapus

en: Register
id: Daftar

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: register
id: registrasi

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: settings
id: pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Node type
id: Jenis node

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Created
id: Dibuat

en: Recipients
id: Penerima

en: Your e-mail address
id: Alamat email anda

en: From
id: Dari

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Fields
id: Bidang isian

en: Send
id: Kirim

en: fields
id: bidang

en: Tokens
id: Token

en: cancel
id: batal

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Sender name
id: Nama pengirim

en: Enable to override this field's links.
id: Aktifkan untuk mengganti tautan bidang ini.

en: Mail system
id: Sistem surat

en: Author uid
id: Penulis uid

en: Full Registration
id: Pendaftaran penuh
