Node registration (7.x-1.4-beta4) - en to pt translation catalogue (72 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: eliminar

en: Register
pt: Inscrever-se

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: register
pt: inscreva-se

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: settings
pt: configurações

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Updated
pt: Atualizado

en: Attachment
pt: Anexo

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Created
pt: Criado

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Your e-mail address
pt: O seu endereço de email

en: From
pt: De

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Fields
pt: Campos

en: Send
pt: Enviar

en: fields
pt: campos

en: cancel
pt: cancelar

en: Registration form
pt: Formulário de registo

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Registration status
pt: Estado da inscrição

en: Registration
pt: Inscrição

en: Registration settings
pt: Definições da inscrição

en: View link
pt: Ver ligação

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Attended
pt: Admitido

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Sender name
pt: Nome do remetente

en: View URL
pt: Ver URL

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Invalid date
pt: Data inválida

en: Enable to override this field's links.
pt: Possibilidade de contornar as ligações deste campo.

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
pt: Ative esta opção para gerar um link absoluto. Necessário se você deseja usar o caminho como um destino de link (como em "enviar este campo como um link" acima).

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Administer registration
pt: Gestão de inscrições

en: Registration for @title
pt: Inscrição para @title

en: Enable registrations for this content type
pt: Ativar inscrições para este tipo de conteúdo

en: There are no participants registered for this %type.
pt: Não existem participantes inscritos para este tipo %type.

en: registration
pt: inscrição

en: Manage Registration structure
pt: Administrar a estrutura das Inscrições

en: Full Registration
pt: Inscrição completa

en: The date the registration was created.
pt: Data de criação da inscrição.

en: The date the registration was updated.
pt: Data de atualização da inscrição.

en: The node this registration is associated with.
pt: Nó a que está associada a inscrição.

en: Are you sure you want to delete registration %title?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a inscrição %title?

en: Registration %id has been deleted.
pt: A inscrição %id foi eliminada.

en: Registration %id deleted.
pt: A inscrição %id foi eliminada.

en: Slots
pt: Número de inscrições

en: Sorry, there has been a problem submitting your registration.
pt: Desculpe, ocorreu um problema ao submeter a sua inscrição.
