Node registration (7.x-1.9) - en to tr translation catalogue (85 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: delete
tr: sil

en: Register
tr: Kaydol

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: register
tr: kayıt

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: settings
tr: ayarlar

en: Save
tr: Kaydet

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Attachment
tr: Ek

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Your e-mail address
tr: E-posta adresiniz

en: From
tr: Kimden

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Send
tr: Gönder

en: fields
tr: alanlar

en: Tokens
tr: tokens

en: cancel
tr: iptal

en: Cancelled
tr: İptal

en: Cancel link
tr: İptal bağlantısı

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Registration
tr: Kayıt

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Cancel URL
tr: İptal URL'si

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Sender name
tr: Gönderenin adı

en: Available slots
tr: Mevcut yerler

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
tr: Mutlak bağlantı çıktısı oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin. Bağlantı hedefi olarak yolu kullanmak istiyorsanız (yukarıdaki "bu alanın çıktısını bağlantı olarak oluştur" kısmında olduğu gibi) zorunludur.

en: Mail system
tr: Posta sistemi

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: Administer registration
tr: Kayıt yönet

en: Full Registration
tr: Tam Kayıt

en: %type: cancel own registration
tr: %type: kaydını iptal et

en: Cancel registration
tr: Kaydı iptal et

en: Cancel node registration
tr: Düğüme kaydı iptal et

en: Node registration types
tr: Düğüm kaydolma türleri

en: The registration type(s) to check for.
tr: Denetlenecek kaydolma türleri.

en: Node registration is cancelled
tr: Kayıt iptal edildi

en: Registration %id cancelled.
tr: %id kaydı iptal edildi.

en: You've cancelled for: [node:title]
tr: [node:title] için kaydı iptal ettiniz

en: Somebody's cancelled for: [node:title]
tr: [node:title] için birisi iptal etti

en: Whether the registration was cancelled.
tr: Kaydın iptal mi edildiği.

en: Register & Cancel
tr: Kayıt & İptal

en: Allow cancellations until
tr: İptallere izin verilen tarih

en: Cancel e-mail to registree
tr: Kayıtlı kişiye iptal e-postası

en: Cancel e-mail to admin
tr: Yöneticiye iptal e-postası

en: Registration type settings saved.
tr: Kaydolma türleri kaydedildi.

en: Are you sure you want to cancel registration %title?
tr: %title kaydını iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Registration %id has been cancelled.
tr: %id kaydı iptal edildi.

en: Provide a simple link to cancel the Node registration.
tr: Düğüme kaydı iptal için basit bir bağlantı sağla.

en: Whether this registration was cancelled.
tr: Bu kaydın iptal mi edildiği.

en: Uncancel node registration
tr: Düğüme kaydı iptal etme

en: This is what you've registered with:
    
    E-mail address: [node-registration:email]
    
    To edit, go to [node-registration:edit-url]. To cancel, go to [node-registration:cancel-url].
tr: Kayıtta kullandığınız e-posta adresi: [node-registration:email]
    
    Düzenlemek için, [node-registration:edit-url]'ye gidin. İptal etmek için, [node-registration:cancel-url]'ye gidin.

en: The URL to cancel the registration.
tr: Kaydı iptal etmek için URL

en: Hi [node-registration:email],
    
    due to a cancellation you've been moved from the waiting list to the regular list.
    
    Event name: [node:title].
    Event start: [node:event-start].
tr: Merhaba [node-registration:email],
    
    bir iptal sonucu bekleme listesinden normal listeye çıktınız.
    
    Etkinlik adı: [node:title].
    Etkinlik başlangıcı: [node:event-start].
