Node style (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Markup
pt: Marcação

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: content
pt: conteúdo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Edit
pt: Editar

en: Node style
pt: Estilo do node

en: Add scheme
pt: Adicionar scheme

en: Edit scheme
pt: Editar scheme

en: Delete scheme
pt: Remover esquema

en: None
pt: Nenhum

en: Node style scheme
pt: Esquema de estilo de node

en: No schemes found.
pt: Nenhum esquema encontrado

en: Use count
pt: Usar contador

en: Scheme name
pt: Nome do scheme

en: A name to identify this scheme in a node form.
pt: Digite um nome para identificar essa Scheme em um formulário de node.

en: default
pt: padrão

en: Select a theme to display for this node
pt: Selecione um tema para exibir este node

en: Select default to use the default theme.
pt: Selecione padrão para usar o tema padrão

en: Insert mark-up into &lt;head&gt;&lt;head/&gt;
pt: Insira uma marca em &lt;head&gt;&lt;head/&gt

en: Style scheme %name updated successfully.
pt: Estilo scheme: %name atualizado com sucesso.

en: Style scheme %name added successfully.
pt: Estilo scheme: %name adicionado com sucesso.

en: Are you sure you want to delete the scheme %title?
pt: Tem certeza que deseja remover essa scheme: %title ?

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: The scheme %title has been deleted.
pt: Scheme %title foi removida.

en: Allows for node specific customisations.
pt: Permite customizações para um node específico.

en: Settings
pt: Configurações

en: Display
pt: Exibição

en: Theme
pt: Tema

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Submission information
pt: Informações da submissão

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Attachments
pt: Anexos

en: settings page
pt: página de configurações

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Feed icons
pt: Ícones de feed
