Nodequeue (7.x-2.0-alpha1) - en to da translation catalogue (118 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Development
da: Udvikling

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Types
da: Typer

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: You must select at least one vocabulary.
da: Du skal vælge mindst ét ordforråd.

en: Save
da: Gem

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Roles
da: Roller

en: node
da: indholdselement

en: Shuffle
da: Bland

en: Position
da: Placering

en: Operation
da: Handling

en: Defaults
da: Standarder

en: Clear
da: Ryd

en: Reverse
da: Omvendt

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Max nodes
da: Antal indholdselementer

en: Edit this node
da: Redigér dette indholdselement

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Nodequeue
da: Nodekø

en: Generate
da: Opret

en: Infinite
da: Uendelig

en: Queue title
da: K

en: Remove from queue
da: Fjern fra kø

en: Queue ID
da: K

en: Queue size
da: Køstørrelse

en: Queue
da: Kø

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Translation helpers module not found.
da: Translation helpers-modulet ikke fundet.

en: Queues
da: Køer

en: Please <a href="!url">create</a> a nodequeue first.
da: Du skal først <a href="!url">oprette</a> en indholdskø.

en: Subqueue title
da: Underkø titel

en: Nodequeue '@title'
da: Indholdskø '@title'

en: Add to queue
da: Tilføj til kø

en: In queue
da: I kø

en: Subqueues
da: Underkøer

en: Max nodes in queue: @size
da: Antal elementer i køen: @size

en: Enter the name of the queue
da: Indtast køens navn

en: The maximum number of nodes will appear in the queue. Enter 0 for no limit
da: Det maksimale antal elementer i køen. Indtast 0 for ubegrænset.

en: Reverse in admin view
da: Omvendt i administrator-visning

en: Link "add to queue" text
da: "Tilføj til kø"-tekst

en: If you want a link to add a node to a queue in the "links" section (next to "add new comment"), enter the text here. If left blank no link will be given; note that enabling this feature for any queue will cause an extra query to be run every time a node is loaded. "%subqueue" will be replaced with the subqueue title, if applicable.
da: Tilføj et link til link-sektionen (ved siden af "tilføj kommentar"), som gør muligt at tilføje indholdselementet til en kø, ved at indtaste linkteksten her. Lad feltet være tomt hvis du ikke ønsker et link. Funktionen kræver ét ekstra databasekald for hvert indholdselement der indlæses. "%subqueue" erstattes med underkøens titel hvis det er relevant.

en: Link "remove from queue" text
da: "Fjern fra kø"-tekst

en: Enter the text for the corresponding link to remove a node from a queue. This may be blank (in which case no link will appear) but a remove link will only appear if link, above, is set.
da: Indtast teksten til det tilsvarende link, som bruges til at fjerne et indholdselement fra en kø. Lad feltet være tomt hvis du ikke ønsker et link. Linket vises kun hvis linket ovenfor vises.

en: Check each node type that can be added to this queue.
da: Marker de indholdstyper som kan tilføjes til køen.

en: The queue has been created.
da: Kø oprettet.

en: The queue has been updated.
da: Kø opdateret.

en: Are you sure you want to delete "%title"?
da: Ønsker du at slette "%title"?

en: Subqueue '@title'
da: Underkø '@title'

en: Queue empty
da: Køen er tom

en: Queue full
da: Køen er fuld

en: @count in queue
da: @count i kø

en: Create a menu tab for each node that could belong to any queues
da: Opret en menu-fane for hvert indholdselement som kan tilhøre enhver kø

en: manipulate queues
da: håndter køer

en: administer nodequeue
da: administrer kø

en: manipulate all queues
da: håndter alle køer

en: 1 queue populated | @count queues populated.
da[0]: 1 kø fyldt.
da[1]: @count køer fyldt.

en: Taxonomy queue
da: Taksonomi-kø

en: Create queues which can contain nodes in arbitrary order
da: Opret køer som kan vise indholdselementer i vilkårlig rækkefølge

en: Creates a node queue for each taxonomy vocabulary
da: Opretter en indholdskø for hvert ordforråd

en: Nodequeue Biasing
da: Nodek

en: Weight for %title nodequeue
da: V

en: No nodequeues exist.
da: Ingen nodek

en: The queue has been deleted.
da: K

en: Nodequeue tab label
da: Nodek

en: Generate nodequeue assignments
da: Gener

en: The primary identifier for a queue.
da: Den prim

en: Subqueue identifier
da: Underk

en: Queue identifier.
da: K

en: Nodequeue module unavailable.
da: Nodequeue-modulet er ikke tilg

en: A parent nodequeue queue ID.
da: K

en: get nodequeues
da: hent nodek

en: Provides a nodequeue service.
da: Tilbyder en nodek

en: Add to Nodequeues
da: Tilføj til nodekøer

en: Remove from Nodequeues
da: Fjern fra nodekøer

en: Added date
da: Tilføjet dato

en: The ID of the queue the node belongs to.
da: IDen p

en: No queue
da: Ingen kø

en: Subqueue ID
da: Underk

en: The ID of the subqueue the node belongs to.
da: IDen p

en: The title of the nodequeue.
da: Nodekøens titel.

en: The title of the subqueue.
da: Underk

en: Subqueue reference
da: Underkø-reference

en: Create a relationship to a nodequeue.
da: Opret forbindelse til en nodekø.

en: queue
da: kø

en: Add/remove links
da: Tilføj/fjern links

en: Display add/remove links for all eligible nodequeues. Note that this performs a node_load so could add many extra queries to a view.
da: Vis tilføj/fjern link for alle valgbare nodekøer. Bemærk at dette udfører et node_load-kald, så det kan give mange ekstra databaseforespørgsler på en oversigt.

en: Link to tab
da: Link til fane

en: All queues
da: Alle køer

en: All subqueues
da: Alle underkøer

en: nodequeue
da: indholdskø

en: Queue '@queue'
da: K

en: Link this field to queue arrange page
da: Link dette felt til k

en: Limit to queues
da: Begr

en: Limit to one or more queues (recommended)
da: Begræns til en eller flere køer (anbefales)

en: Restricted node, NID: @nid
da: Begr

en: Add node & save queue
da: Tilf

en: Duplicate position value.
da: Dubleret position.

en: The queue has been reversed.
da: K

en: The queue has been shuffled.
da: K

en: The queue has been cleared.
da: K

en: No nodes in this queue.
da: Ingen indholdselementer i denne k

en: Post Date
da: Oprettelsesdato
