Nodequeue (7.x-2.4) - en to uk translation catalogue (82 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Development
uk: Розробка

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Edit
uk: Редагувати

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Settings
uk: Налаштування

en: You must select at least one field.
uk: Ви повинні вибрати як мінімум одне поле.

en: Save
uk: Зберегти

en: View
uk: Перегляд

en: Node
uk: Матеріал

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Roles
uk: Ролі

en: Normal
uk: Звичайне

en: Nodes
uk: Матеріали

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: node
uk: матеріал

en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Position
uk: Позиція

en: Operation
uk: Дія

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Clear
uk: Очистка

en: Reverse
uk: Обернено

en: Internationalization
uk: Інтернаціоналізація

en: Max nodes
uk: Максимальна кількість матеріалів

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Edit this node
uk: Редагувати цей матеріал

en: Add @type
uk: Додати тип @type

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Nodequeues
uk: Черги матеріалів

en: Infinite
uk: Нескінченний

en: Queue title
uk: Заголовок черги

en: Remove from queue
uk: Вилучити із черги

en: Queue ID
uk: ID черги

en: Queue size
uk: Розмір черги

en: Queue
uk: Черга

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Queues
uk: Черги

en: Nodequeue '@title'
uk: Черга матеріалів '@title'

en: Add to queue
uk: Додати в чергу

en: In queue
uk: У черзі

en: The maximum number of nodes will appear in the queue. Enter 0 for no limit
uk: Максимальне число матеріалів у черзі (0 - без обмежень).

en: Reverse in admin view
uk: Зворотній порядок при перегляді адміністратором

en: The queue has been created.
uk: Черга створена.

en: The queue has been updated.
uk: Черга змінена.

en: Are you sure you want to delete "%title"?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити "%title"?

en: Queue empty
uk: Черга порожня

en: Queue full
uk: Черга заповнена

en: @count in queue
uk: @count у черзі

en: Bulk add nodes into queues
uk: Масове додавання матеріалів у черги

en: Taxonomy queue
uk: Черга таксономії

en: Create queues which can contain nodes in arbitrary order
uk: Створення черг, які можуть містити матеріали в довільному порядку

en: Bulk assign nodes into queues for quickly populating a site.
uk: Масове призначення матеріалів у черзі для швидкого наповнення сайту.

en: Click here for information about this module
uk: Клацніть тут, щоб одержати інформацію про цей модуль

en: If nodes will have a menu tab for manipulating related nodequeues, what should that tab be called?
uk: Якщо в матеріалів буде вкладка для керування пов'язаними з ними чергами повідомлень, як вона повинна називатися?

en: Create and maintain simple nodequeues.
uk: Створення простих черг матеріалів і керування ними.

en: Smartqueue taxonomy
uk: Таксономія розумної черги

en: Remove from Nodequeues
uk: Вилучити із черг матеріалів

en: The position of the node within a queue.
uk: Позиція матеріалу в черзі.

en: Added date
uk: Дата додавання

en: The date the node was added to a queue.
uk: Дата, коли матеріал був доданий у чергу.

en: No queue
uk: Немає черги

en: Filter to ensure a node IS or IS NOT in the related queue
uk: Фільтр, що дозволяє переконатися, що матеріал ВХОДИТЬ або НЕ ВХОДИТЬ в відповідну чергу

en: The title of the nodequeue.
uk: Заговок черги матеріалів.

en: Create a relationship to a nodequeue.
uk: Створити відношення до черги матеріалів.

en: queue
uk: черга

en: Add/remove links
uk: Посилання додавання/видалення

en: Display add/remove links for all eligible nodequeues. Note that this performs a node_load so could add many extra queries to a view.
uk: Показувати посилання додавання/видалення для всіх припустимих черг матеріалів. Майте на увазі, що для цього виконується node_load, тобто в виді може з'явитися багато зайвих запитів.

en: Link to tab
uk: Посилання на вкладку

en: All queues
uk: Усі черги

en: Display all queues a node is a member of.
uk: Показувати всі черги, у які входить матеріал.

en: Display a list of all nodes in queue '@queue'
uk: Показувати список усіх матеріалів у черзі '@queue'

en: Queue '@queue'
uk: Черга '@queue'

en: Limit to queues
uk: Обмежити чергами

en: Post Date
uk: Дата надсилання

en: Automatically create one view per queue
uk: Автоматично створює один вид для кожного списку черги

en: Enter the title of a node to add it to the queue
uk: Введіть заголовок матеріалу, щоб додати його у чергу
