Node Reference Create (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (7 entries)

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.
