Node Reference URL Widget (7.x-1.12) - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Reference from URL
sv: Hänvisa från URL

en: Fallback behavior
sv: Reservbeteende

en: Display page not found error
sv: Visa felmeddelande för sida hittades inte

en: Use select list widget
sv: Använd gränssnittskomponent för rullgardinsmeny

en: Leave the field blank
sv: Lämna fältet tomt

en: If no content is referenced in the URL, determine how the form should be handled.
sv: Bestäm hur formuläret skall hanteras om inget innehåll är hänvisat i URL:en.

en: Referenceable node links
sv: Hänvisningsbara nodlänkar

en: These settings will automatically make a link on nodes that can be referenced. Clicking the link will take the user to the new node form and prepopulate the value of this node reference field.
sv: Dessa inställningar kommer automatisk skapa en länk på noder som kan hänvisas. Genom att klicka på länken kommer användaren att tas till det nya nodformuläret och fylla i värdet i förväg för detta nodreferensfält.

en: Create link on the teaser view
sv: Skapa länk på förhandstitten

en: Create link on the full view
sv: Skapa länk på den fullständiga vyn

en: The title is the visible text for the link. This is required if you enable the content links.
sv: Titeln är den synliga texten för länken. Detta är obligatoriskt om du aktiverar länkarna till innehållet..

en: Link hover title
sv: Titel för hovrande länk

en: Text shown while hovering over the link.
sv: Text som visas när du för muspekaren över länken.

en: Return path
sv: Sökväg att återgå till

en: The new node (no redirect)
sv: Den nya noden (ingen omdirigering)

en: The referenced node
sv: Den hänvisade noden

en: The previous page
sv: Den föregående sidan

en: After creating the new node through the link, determine where the user should be redirected.
sv: Bestäm var användaren skall omdirigeras efter att ha skapat den nya noden genom länken.

en: The fallback behavior cannot be left blank if this field is also required.
sv: Reservbeteendet kan inte vara tomt om även detta fält är obligatoriskt.

en: A link title must be specified if creating links on referenceable content.
sv: En länktitel måste anges om du skapar länkar på hänvisningsbart innehåll.

en: To create a new @type, a referenced piece of content must be specified in the link you followed.
sv: För att skapa en ny @type, måste ett hänvisat innehåll anges i länken som du följde.

en: Referenced content not found.
sv: Hänvisat innehåll hittades inte.

en: Node Reference URL Widget
sv: Gränssnittskomponent för hänvisning av nod via URL

en: Fallback widget help text
sv: Hjälptext för gränssnittskomponent i reserv

en: Use autocomplete widget
sv: Använd automatiskt kompletterande gränssnittskomponent

en: Use fallback behavior when editing content
sv: Använd reservbeteende vid redigering av innehåll

en: Node Reference calculated from URL
sv: Nodreferens beräknad från URL

en: Adds an additional widget to the Node Reference field that prepopulates a reference by the URL.
sv: Lägger till ytterligare en gränssnittkomponent till fältet för nodreferens som fyller i en hänvisning i förhand genom URL:en.
