NodeReferrer (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Fields
it: Campi

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Operator
it: Operatore

en: Limit
it: Limite

en: Randomize
it: Casuale

en: Multilingual options
it: Opzioni multilingue

en: Title (link)
it: Titolo (link)

en: Title (no link)
it: Titolo (no link)

en: Formatter
it: Formattatore

en: Pager element
it: Elemento paginatore

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce è adeguata alla relazione in un campo dal valore multiplo. Selezionare "1" per usare la prima voce, "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce del campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
it: Definire una stringa da anteporre al valore, come '$' o '&euro;'. Lasciare vuoto se non si desidera nessun prefisso. Separare valori singolari e plurali tramite una pipe ('pound|pounds').

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
it: Definire una stringa da porre come suffisso al valore, come ' m', ' kb/s'. Lasciare vuoto se non si desidera nessun suffisso. Separare i valori singolari e plurali tramite una pipe ('pound|pounds').

en: Display prefix and suffix.
it: Mostra prefisso e suffisso.

en: Display with prefix and suffix.
it: Mostra con prefisso e suffisso.

en: View mode
it: Modo di visualizzazione
