Nodes In Block (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Operations
sv: Funktioner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Save
sv: Spara

en: View
sv: Visa

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Visibility
sv: Synlighet

en: With links
sv: Med länkar

en: Without links
sv: Utan länkar

en: published
sv: publicerad

en: Blocks
sv: Block

en: Queue
sv: Kö

en: Settings per content type
sv: Inställningar per innehållstyp

en: Select region
sv: Välj region

en: Render node as
sv: Rendera nod som

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are blog for the blog page and blog/* for every personal blog. &lt;front&gt; is the front page.
sv: Skriv en sida per rad i form av sökvägar i Drupal. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: blogg för bloggsidan, blogg/* för alla personliga bloggar. &lt;front&gt; är startsidan.

en: Visibility field is required.
sv: Fältet för synlighet är obligatoriskt.

en: Use nodes as content in one or more regions.
sv: Använd noder som innehåll i ett eller flera regioner.

en: Clear settings
sv: Rensa inställningar

en: Collapsible fieldset
sv: Hopfällbar fältgrupp

en: Collapsed fieldset
sv: Hopfälld fältgrupp

en: Select number of blocks to create and associate content types which nodes can be used to insert as content in a block. When you change the number, be sure to goto the <a href="@url">block configuration</a> page so the block settings are updated in the database. When at least one content type is selected, two fieldsets will become available after clicking the submit button where you can change general settings and associate content types per block.
sv: Välj antal block som du vill ha aktiverade och välj vilka innehållstyper som ska kunna förekomma i dessa block. När du ändrar antalet block besök sidan för <a href="@url">blockkonfiguration</a> så att inställningarna i databasen uppdateras. När minst en innehållstyp är vald kommer ytterligare inställningar att visas på denna sida efter att du klickat på <em>Spara inställningar</em>.

en: Total number of blocks
sv: Totalt antal block

en: Settings per block
sv: Inställningar per block

en: User friendly name for block
sv: Användarvänligt namn för blocket

en: Only use alphanumeric characters.
sv: Använd endast alfanumeriska tecken.

en: Visibility settings for block
sv: Visningsinställningar för block

en: Configure @key
sv: Konfiguera @key

en: Fieldset label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Let the user decide
sv: Låt användaren välja

en: Render mode
sv: Renderingsläge

en: Clear configuration
sv: Rensa konfiguration

en: Do you want to clear the settings for nodes in block?
sv: Vill du ta bort all konfiguration för Nodes in block?

en: Warning, you will loose all settings including all entries in the nodesinblock table and the blocks generated by your previous configuration.
sv: Varning, du kommer att förlora alla inställningar inklusive alla poster i tabellen <em>nodesinblock</em> och blocken som genererats vid tidigare konfiguration.

en: All nodes in block settings have been cleared
sv: Inställningarna för Nodes in block har raderats

en: Create new @type
sv: Skapa ny @type

en: Node status
sv: Nodstatus

en: No nodes found.
sv: Inga noder funna.

en: The code between the round brackets indicate the visibility setting of the block.<br />Pos = Show on only the listed pages.<br />Neg = Show on every page except the listed pages.
sv: Koden inom parantesen anger visningsinställningarna för blocket.<br />Pos = Visa endast på de angivna sidorna.<br />Neg = Visa block på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Use the referring page as the default value for <em>visibility</em> at the content node form
sv: Använd den hänvisande sidan som förvalt värde för <em>visningsinställningar</em> i nodformuläret.

en: Creating and modifying blocks
sv: Skapa och ändra block
