NodeStream (7.x-2.0-alpha9) - en to ar translation catalogue (1093 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Configure content moderation.
ar: إعداد  مراقبة المحتوى.

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: blog
ar: مدونة

en: Find content
ar: المحتوى

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: status
ar: الحالة

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: term
ar: مصطلح

en: Menu item
ar: رابط

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Public registrations
ar: التسجيلات العامة

en: Only site administrators can create new user accounts.
ar: يمكن للإداريين فقط إنشاء حسابات مستخدمين جديدة.

en: Drupal
ar: دروبال

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Feed description
ar: وصف التلقيم

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: active
ar: نشط

en: OK
ar: موافق

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Load
ar: تحميل

en: System
ar: النظام

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Advertisement
ar: إعلان

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: here
ar: هنا

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Other
ar: آخر

en: Loop
ar: حلقة

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Blog
ar: المدونة

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Create content
ar: أنشئ محتوى

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Install
ar: تثبيت

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: text
ar: نص

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Property
ar: الخاصية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Undefined
ar: غير معرف

en: minutes
ar: دقائق

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Countries
ar: الدول

en: Clear
ar: مسح

en: The update has been performed.
ar: تم التحديث.

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: update
ar: حدّث

en: Browser
ar: المتصفّح

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Display all menu items
ar: عرض كل عناصر القائمة

en: Undo
ar: تراجع

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات دون موافقة الإداريين.

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Features
ar: الخصائص

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: equals
ar: يساوي

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Empty
ar: فارغ

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: any
ar: أياً

en: Log out
ar: خروج

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Convert
ar: تحويل

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Forums
ar: المنتديات

en: Superscript
ar: نص علوي

en: view revisions
ar: يعرض المراجعات

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Standard
ar: معياري

en: Length of trimmed posts
ar: طول مقطتفات المواضيع

en: 200 characters
ar: 200 حرف

en: 400 characters
ar: 400 حرف

en: 600 characters
ar: 600 حرف

en: 800 characters
ar: 800 حرف

en: 1000 characters
ar: 1000 حرف

en: 1200 characters
ar: 1200 حرف

en: 1400 characters
ar: 1400 حرف

en: 1600 characters
ar: 1600 حرف

en: 1800 characters
ar: 1800 حرف

en: 2000 characters
ar: 2000 حرف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ar: أقصى عدد للحروف في مقتطفات المواضيع. يستخدم دروبال هذا الرقم ليحدد الطول الذي سيتم بناء عليه قطع المواضيع. تستخدم المقتطفات كمثير للعقدة يعرض في الصفحة الرئيسية، وفي تلقيمات إكس.إم.إل... لتوقف المثيرات، غير القيمة إلى "غير محدود". لاحظ أن هذه القيمة تؤثر على المحتوى الجديد أو المحدث فقط، ولن تؤثر على المقتطفات الموجودة فعلا.

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: image
ar: صورة

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Delete action
ar: احذف الإجراء

en: Themes
ar: الحلل

en: comment
ar: تعليق

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Review
ar: المراجعة

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: disable
ar: تعطيل

en: date
ar: تاريخ

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Parent Fieldset
ar: مجموعة الحقول الأم

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Translation
ar: الترجمة

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Content types that can be referenced
ar: أنواع المحتوى التي تمكن الإشارة إليها

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: Space
ar: فراغ

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: Aggregator
ar: مجمع

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Or
ar: أو

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ar: الملف المحدد (%file) لا يمكن رفعه لأن الدليل الوجهة %directory لم يتم إعداده بصورة صحيحة.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. لا يوجد ملف بذلك الاسم. من فضلك تأكد أن اسم الملف صحيح.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. يوجد ملف بنفس الاسم في الوجهة.

en: The selected file %file could not be copied.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه.

en: The removal of the original file %file has failed.
ar: فشل حذف الملف %file.

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: About
ar: حول

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: field
ar: حقل

en: clone
ar: استنساخ

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Effect
ar: التأثير

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Acronym
ar: اختصار

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Rule
ar: قاعدة

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: %name: illegal value.
ar: %name: قيمة غير صحيحة.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: export
ar: تصدير

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Enable developer modules
ar: تفعيل وحدات المطور

en: Disable developer modules
ar: تعطيل وحدات المطور

en: translate
ar: ترجمة

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Comma
ar: فاصلة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: 1 character | @count characters
ar[0]: محرف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: @count أحرف
ar[4]: @count حرفاً
ar[5]: @count حرف

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Username field found.
ar: تم العثور على حقل اسم المستخدم.

en: Password field found.
ar: تم العثور على حقل كلمة المرور.

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: form
ar: استمارة

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: contact
ar: اتصال

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: Must users preview posts before submitting?
ar: هل يجب على المستخدمين معاينة الموضوع قبل إرساله؟

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Visitors
ar: الزوار

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ar: حقل <em>من</em> في البريد الإلكتروني الآلي المرسل أثناء التسجيل وطلبات كلمات السر الجديدة والإخطارات الأخرى. (استخدم عنوانا ينتهي بنطاق موقعك لتفادي اعتبار هذا البريد سخاما.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعدد اللغات لهذا النوع من المحتوى. إذا تم التفعيل سوف يظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة إضافة هذا النوع من المحتوى لكي يسمح لك باختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. إذا لم تُفعّل هذه الخاصية فستُدرج كل الرسائل الجديدة تحت اللغة المبدئية للموقع. المحتوى الموجود مسبقا بالموقع لن يتأثر بأي تغيير يطرأ على هذه الخاصية.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة العقد</em> تخطي هذه الخيارات.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Number of posts on main page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ar: تتيح لك المراجعات تتبع الفروق بين الإصدارات المختلفة من الموضوع الواحد.

en: Polls
ar: استطلاعات الرأي

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: The name of this website.
ar: اسم هذا الموقع.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ar: شعار الموقع أو العبارة التي تميزه (عادة ما تعرض بجوار عنوان الموقع).

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: فعّل دعم تعدد اللغات لنوع المحتوى هذا. عند تفعيله سيظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة التحرير، يتيح لك اختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يمكن أيضا تفعيل ترجمة نوع المحتوى هذا، ما سيتيح لك ترجمة المحتوى إلى أي من اللغات المفعّلة. عند تعطيله ستُحفظ المواضيع الجديدة باللغة المبدئية. لن يتأثر المحتوى الموجود بتغيير هذا الخيار.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات بموافقة الإداريين.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: عند التأشير على هذا المربع، سيطلب من المستخدمين الجدد تأكيد عناوين بريدهم الإلكتروني قبل الولوج للموقع، كما ستعين لهم كلمات سر يولدها النظام. إذا ترك المربع غير مؤشر، سيلج المستجدون الجدد الموقع بعد تسجيلهم مباشرة، و سيتاح لهم اختيار كلمات سرهم خلال التسجيل.

en: User registration guidelines
ar: إرشادات تسجيل المستخدمين

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة تسجيل المستخدمين، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Welcome, new user created by administrator
ar: رسالة ترحيب حساب أنشأه إداري

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: طَوِّع متن رسالة الترحيب التي ترسل لحسابات الأعضاء الجدد التي ينشئها إداريون.

en: Welcome, no approval required
ar: رسالة ترحيب في حالة عدم تطلب تأكيد

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة عدم الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ar: رسالة ترحيب بانتظار موافقة الإداريين

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Password recovery email
ar: متن رسالة استرجاع كلمة السر

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: طوع نص الرسالة المرسلة عند طلب كلمة سر جديدة.

en: Account activation email
ar: رسالة تفعيل حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند تفعيل الحساب (عندما يفعّل إداري حسابا لمستخدم سجّل قبلا في موقع يتطلب موافقة الإداري).

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Account blocked email
ar: رسالة منع حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند منع الحسابات.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Account deleted email
ar: رسالة حذف حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند حذف الحسابات.

en: Notify user when account is deleted.
ar: أخطِر المستخدم عند حذف حسابه.

en: Signature support
ar: دعم التوقيعات

en: Picture support
ar: دعم الصور

en: Picture maximum dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصور بالعنصورة.

en: Picture maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصورة

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصور بالكيلوبايت.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Elements
ar: العناصر

en: Hello <strong>@username</strong>
ar: مرحباً <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: Structure
ar: الهيكلية

en: User %name successfully logged in.
ar: تم تسجيل دخول @name بنجاح.

en: "@text" found
ar: تم العثور على النص "@text"

en: "@text" not found
ar: لم يتم العثور على النص "@text"

en: Checkbox field @id is checked.
ar: تم تحديد مربع الاختيار @id.

en: Checkbox field @id is not checked.
ar: لم يتم تحديد مربع الاختيار @id.

en: Upgrade
ar: ترقية

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Entities
ar: الكيانات

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: No Main links
ar: لا يوجد أي رابط رئيسي

en: Source for the Main links
ar: مصدر الروابط الرئيسية

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ar: تحديد ما ينبغي عرضه كروابط رئيسية (عادة في أعلى الصفحة).

en: No Secondary links
ar: لا يوجد أي رابط ثانوي

en: Source for the Secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ar: تعرض الروابط ذات الوزن الخفيف قبل الروابط ذات الوزن الثقيل.

en: Available menus
ar: القوائم المتوفرة

en: The menus available to place links in for this content type.
ar: القوائم المتوفرة لوضع روابط لهذا النوع من المحتوى.

en: Default parent item
ar: العنصر اﻷب الافتراضي

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ar: اختر عنصر القائمة الذي سيصبح العنصر اﻷب الافتراضي للروابط الجديدة في استمارات إنشاء المحتوى.

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: Display author and date information.
ar: عرض معلومات المؤلف والتاريخ.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Link with label %label found.
ar: تم العثور على ارتباط مع التسمية %label.

en: Link with label %label not found.
ar: لم يتم العثور على ارتباط مع التسمية %label.

en: Link containing href %href found.
ar: تم العثور على ارتباط يتضمن href %href.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
ar: تم النقر على ارتباط %label (@url_target) من @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
ar: تم تحديد الخيار @option للحقل @id.

en: Option @option for field @id is not selected.
ar: لم يتم تحديد الخيار @option للحقل @id.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ar: العدد الأقصى للمشاركات التي سيتم عرضها على صفحات النظرة العامة كالصفحة الرئيسية.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Users may set their own time zone.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ar: تذكير المستخدمين بتعيين المنطقة الزمنية لهم عند تسجيل الدخول، إذا لم يتم تعيينها.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Default time zone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Empty time zone.
ar: منطقة زمنية فارغة.

en: Users may set their own time zone at registration.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد منطقتهم الزمنية أثناء التسجيل.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Maintenance mode message
ar: رسالة وضع الصيانة

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ar: الرسالة المعروضة للزوار عندما يكون الموقع في وضع الصيانة.

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: Picture directory
ar: دليل الصور

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عندما يطلبون إلغاء حسابهم.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Edit e-mail settings
ar: تعديل إعدادات البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitted on %date
ar: تم الإرسال في %date

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: The HTML ID %id is unique.
ar: معرف (ID) اش.تي.ام.ال %id فريد ووحيد.

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ar: المجلد الفرعي لمجلد رفع الملفات الذي سيتم حفظ الصور فيه.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: Current URL is @url.
ar: الرابط الحالي هو @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
ar: عنوان الصفحة @actual مطابق لـ @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
ar: عنوان الصفحة @actual غير مطابق لـ @expected.

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: starts with
ar: يبدأ ب

en: Bypass Rules access control
ar: تجاوز مراقب الوصول لِـRules

en: Access the Rules debug log
ar: الوصول إلى سجل التصحيح لِـRules

en: Rules tags autocomplete
ar: إتمام تلقائي لوسوم Rules

en: Missing required module %name.
ar: الوحدة مطلوبة %name مفتقذة.

en: Filter by tag
ar: الانتقاء حسب الوسم

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: edit configuration
ar: تحرير الإعدادات

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ar: كلما طرأ الحدث، يتم إطلاق تقييم القاعدة.

en: Unknown event "!event_name"
ar: حدث مجهول "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
ar: الوسوم المرتبطة بهذا الإعداد، تستعمل في التصفية في واجهة الإدارة. افصل الوسوم المتعددة بفواصل لاتينية.

en: Added event %event.
ar: إضافة الحدث %event.

en: Event %event has been removed.
ar: تمت إزالة الحدث %event.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.

en: Average !mu including zeros/blanks
ar: معدل !mu مع احتساب الأصفار/الفراغات

en: Zero/blank
ar: صفر/فارغ

en: More stats »
ar: المزيد من الإحصاءات »

en: %name field value must be greater than @min.
ar: قيمة الحقل %name يجب أن تكون أكبر من @min.
