NodeSymlinks (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Node
fr: Nœud

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut (appliqué à tous les types de nœuds ci-dessous dont le motif est vide)

en: Add location
fr: Ajouter un emplacement

en: Path alias
fr: Alias de chemin

en: Add Location
fr: Ajouter un emplacement

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif de chemin pour tous les contenus de type @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des nœuds terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des nœuds terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: Link title
fr: Titre du lien

en: The path is already in use.
fr: Le chemin est déjà utilisé.

en: All alternate node locations
fr: Tous les emplacements alternatifs de nœuds

en: Original Node
fr: Nœud original

en: Parent Item
fr: Élément parent

en: Last breadcrumb is
fr: Le dernier élément du fil d'Ariane est

en: Parent of the current menu item
fr: Parent de l'élément de menu courant

en: Current menu item title
fr: Titre de l'élément de menu courant

en: Current menu item as link
fr: Élément de menu courant en tant que lien

en: Show in More Locations
fr: Montrer à plus d'emplacements

en: Delete Location(s)
fr: Supprimer le(s) emplacement(s)

en: Content Duplicate
fr: Contenu dupliqué

en: Allows a node to appear in multiple places in the menu hierarchy, while preventing duplicate indexing through META ROBOTS tags.
fr: Permet à un nœud d'apparaître à plusieurs endroits dans la hiérarchie de menus, tout en évitant l'indexation multiple grâce à des tags META ROBOTS.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu pour ce nœud.

en: language neutral
fr: langue neutre

en: Pattern for all @language @node_type paths
fr: Motif pour tous les chemins @language de @node_type

en: There was an error when saving the menu link.
fr: Une erreur est survenue durant la sauvegarde du lien de menu.

en: Nodesymlinks paths
fr: Chemins Nodesymlinks

en: administer nodesymlinks
fr: administrer nodesymlinks

en: The path is empty.
fr: Le chemin est vide.

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut pour @node_type (s'applique à tout le contenu de type @node_type dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Delete locations
fr: Supprimer les emplacements

en: Administer and configure NodeSymlinks
fr: Administrer et configurer NodeSymlinks
