Notifications (7.x-1.0-alpha1) - en to cy translation catalogue (75 entries)

en: User interface
cy: Rhyngwyneb defnyddwyr

en: Body
cy: Corff

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Subject
cy: Testun

en: disabled
cy: analluog

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Read more
cy: Darllen mwy

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Tags
cy: Tagiau

en: Overview
cy: Arolwg

en: Edit
cy: Golygu

en: Links
cy: Dolenni

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: none
cy: dim

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: General settings
cy: Gosodiadau cyffredinol

en: Field
cy: Maes

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Save
cy: Cadw

en: Update
cy: Diweddaru

en: Add
cy: Ychwanegu

en: Format
cy: Fformat

en: Node type
cy: Math o nod

en: never
cy: byth

en: Text
cy: Testun

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: type
cy: math

en: User
cy: Defnyddiwr

en: action
cy: gweithred

en: status
cy: statws

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Node
cy: Nod

en: Update options
cy: Dewisiadau diweddaru

en: Block
cy: Bloc

en: Header
cy: Pennawd

en: Footer
cy: Troedyn

en: Comment
cy: Sylw

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: blocked
cy: wedi ei flocio

en: active
cy: weithredol

en: Delete all
cy: Dileu i gyd

en: Send
cy: Anfon

en: Method
cy: Dull

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Key
cy: Allwedd

en: Are you sure you want to delete these items?
cy: A ydych yn sicr eich bod eisiau dileu'r eitemau hyn?

en: No items selected.
cy: Dim eitemau wedi eu dewis.

en: The update has been performed.
cy: Mae'r diweddaraid yma wedi ei wneud.

en: Refine
cy: Coethi

en: Undo
cy: Dadwneud

en: Autocomplete taxonomy
cy: Tacsonomeg wedi ei gwblhau yn awtomatig

en: Thread
cy: Llinyn

en: Show only items where
cy: Dim ond dangos eitemau pan

en: Triggers
cy: Sbardunau
