Notifications (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (105 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Subscribe
it: Registrati

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Enable
it: Attiva

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: unknown
it: sconosciuto

en: Tags
it: Tag

en: Overview
it: Panoramica

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione è irreversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Field
it: Campo

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Format
it: Formato

en: Node type
it: Tipo di nodo

en: never
it: mai

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: type
it: tipo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: action
it: azione

en: status
it: stato

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Default settings
it: Impostazioni predefinite

en: Block
it: Blocco

en: Not found
it: Non trovato

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Field type
it: Tipo di campo

en: blocked
it: bloccato

en: active
it: attivo

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Send
it: Invia

en: Method
it: Metodo

en: Notifications
it: Notifiche

en: Key
it: Chiave

en: Are you sure you want to delete these items?
it: Sei sicuro di voler eliminare queste voci?

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: any
it: qualsiasi

en: Autocomplete taxonomy
it: Tassonomia con autocompletamento

en: User name
it: Nome utente

en: Thread
it: Argomento

en: Send method
it: Metodo di invio

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
it: Vuoi veramente eliminare queste iscrizioni?

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: Triggers
it: Trigger

en: This is an automatic message from [site-name]
it: Questo è un messaggio automatico da [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
it: Per gestire le tue iscrizioni, visita [subscriptions-manage]

en: Are you sure you want to delete this subscription?
it: Si è sicuri di voler eliminare questa iscrizione?

en: Add subscription
it: Aggiungi iscrizione

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: The type of the node.
it: Il tipo del nodo.

en: Delete subscription
it: Elimina iscrizione

en: Cancel all subscriptions to [site-name]
it: Elimina tutte le iscrizioni di [site-name]

en: You are not allowed to create this type of subscription.
it: Non possiedi i permessi necessari per creare questo tipo di iscrizione.

en: Manage existing subscriptions.
it: Gestione delle iscrizioni esistenti.

en: and where %property is %value
it: e dove %property è %value

en: where %property is %value
it: dove %property è %value

en: and where
it: e dove
