Notifications (7.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (98 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: view
id: tampilan

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Node type
id: Jenis node

en: never
id: tidak pernah

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: action
id: aksi

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Block
id: Blok

en: Event type
id: Jenis acara

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Comment
id: Komentar

en: Filter
id: Saring

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: blocked
id: diblokir

en: active
id: aktif

en: Delete all
id: Hapus semua

en: Current
id: Saat ini

en: Send
id: Kirim

en: Method
id: Metode

en: Events
id: Acara

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Key
id: Kunci

en: Are you sure you want to delete these items?
id: Anda yakin ingn menghapus entri ini?

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: any
id: apapun

en: Autocomplete taxonomy
id: Autocomplete taksonomi

en: User name
id: Nama pengguna

en: Thread
id: Percakapan

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: Activate
id: Aktifkan

en: All types
id: Semua tipe

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: You can
id: Anda bisa

en: Triggers
id: Pemicu

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: New posts
id: Tulisan baru

en: Filter the view to the currently logged in user.
id: Menyaring view ke pengguna yang sekarang login.

en: Display all values
id: Menampilan semua nilai

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: Output machine name
id: Nama mesin output

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.
