Notifications (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (144 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Body
fa: بدنه

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Unsubscribe
fa: لغو اشتراک

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: view
fa: مشاهده

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Links
fa: پیوندها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: none
fa: هیچ

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Field
fa: فیلد

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Add
fa: افزودن

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Node type
fa: نوع گره

en: never
fa: هرگز

en: Event
fa: رویداد

en: Text
fa: متن

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Subscriptions
fa: اشتراک ها

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: action
fa: عملکرد

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Default settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Block
fa: بلوک

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Filter
fa: فیلتر

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: blocked
fa: مسدود شده

en: active
fa: فعال

en: Delete all
fa: حذف همه

en: Id
fa: شناسه

en: Current
fa: جاری

en: Send
fa: ارسال

en: Method
fa: روش

en: Events
fa: رویدادها

en: Template
fa: قالب

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Key
fa: کلید

en: Are you sure you want to delete these items?
fa: آیا از حذف این آیتم‌ها اطمینان دارید؟

en: No items selected.
fa: هیچ موردی انتخاب نشده.

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: Refine
fa: تصفیه

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: any
fa: همه

en: Immediately
fa: فورا

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار طبقه‌بندی

en: Current status
fa: وضعیت فعلی

en: User name
fa: نام کاربری

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Send interval
fa: بازه زمانی ارسال

en: Send method
fa: روش ارسال

en: Show only items where
fa: نمایش آیتم‌هایی که

en: Activate
fa: فعال‌سازی

en: Deactivate
fa: غیرفعال کردن

en: All types
fa: تمام انواع

en: No subscriptions available.
fa: هیچ اشتراکی وجود ندارد.

en: The subscriptions have been deleted.
fa: اشتراک‌ها حذف شدند.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان طبقه‌بندی

en: Triggers
fa: راه‌انداز

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Create subscription
fa: ایجاد اشتراک

en: New posts
fa: مطالب جدید

en: This is an automatic message from [site-name]
fa: این یک پیغام خودکار از [site-name] است.

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
fa: برای مدیریت اشتراک‌های خود، به [subscriptions-manage] مراجعه کنید

en: Default send interval
fa: فاصله زمانی ارسال پیش‌فرض

en: Change send method to
fa: تغییر روش ارسال به

en: Change send interval to
fa: تغییر فاصله زمانی ارسال‌ها به

en: Found no valid post with that title: %title
fa: هیچ ارسال معتبری با این عنوان یافت نشد: %title

en: You have %count @status subscriptions.
fa: شما %count اشتراک @status دارید.

en: You don't have any subscriptions yet.
fa: شما هنوز هیچ اشتراکی ندارید.

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
fa: روش پیش‌فرض ارسال اشتراک‌های جدید برای شما @send_method است.

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
fa: فاصله زمانی پیش‌فرض برای ارسال اشتراک‌های جدید شما @send_interval است.

en: Administer your subscriptions
fa: مدیریت اشتراک‌های شما

en: Edit your notifications settings
fa: ویرایش تنظیمات اطلاع‌رسانی شما

en: Cancel all your subscriptions
fa: لغو همه اشتراک‌ها

en: Create @type subscription
fa: ایجاد اشتراک @type

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
fa: شما میتوانید از طریق آدرس [unsubscribe-url] اشتراک خود را لغو کنید

en: Do not send notifications for this update.
fa: اطلاعیه‌ای برای این به‌روزرسانی ارسال نشود.

en: Subscribe to all content of a given type.
fa: اشتراک همه محتواهای یک نوع مشخص.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
fa: اشتراک در همه محتواهای ارسال شده توسط یک کاربر.

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
fa: اشتراک همه محتواهای یک نوع مشخص ارسال شده توسط یک کاربر.

en: All posts by @name
fa: همه پست‌های ارسال شده توسط @name

en: Add subscription
fa: افزودن اشتراک

en: or create a new subscription
fa: یا یک عضویت جدید برای خودتان ایجاد نمایید

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Display all values
fa: نمایش همه مقادیر

en: Hide view / Page not found (404)
fa: نمای پنهان / صفحه پیدا نشد.

en: Display empty text
fa: نمایش متن‌های خالی

en: Provide default argument
fa: تهیه آرگومان‌های پیشفرض

en: You can:
fa: شما می‌توانید:

en: !type subscription
fa: اشتراک !type

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: and where %property is %value
fa: و %property آنها %value است.

en: where %property is %value
fa: که %property آنها %value است.

en: and where
fa: که

en: Unsubscribe URL
fa: URL لغو اشتراک

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا
