Notify (7.x-1.7) - en to fr translation catalogue (70 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: updated
fr: mis à jour

en: created
fr: créé

en: Settings
fr: Paramètres

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Mail
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Never
fr: Jamais

en: Comment
fr: Commentaire

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Failed attempts
fr: Tentatives en échec

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New content
fr: Nouveau contenu

en: 1 comment | @count comments
fr[0]: @count commentaire
fr[1]: @count commentaires

en: 1 new comment | @count new comments
fr[0]: @count nouveau commentaire
fr[1]: @count nouveaux commentaires

en: Skip
fr: Passer

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: E-mail notification settings
fr: Paramètres de notification par courriel

en: 1 new post | @count new posts
fr[0]: 1 nouveau contenu
fr[1]: @count nouveaux contenus

en: About
fr: À propos

en: Notify
fr: Notifier

en: Your e-mail address must be specified on your <a href="@url">my account</a> page.
fr: Votre adresse de courriel doit être renseignée sur votre page  <a href="@url">mon compte</a>.

en: Detailed settings
fr: Paramètres détaillés

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Title + Teaser
fr: Titre + Accroche

en: Title + Body
fr: Titre + Corps

en: Notify new comments
fr: Notifier de nouveaux commentaires

en: Include new comments in the notification mail.
fr: Inclure les nouveaux commentaires dans le courriel de notification.

en: Notify settings saved.
fr: Paramètres de notification enregistrés.

en: No users have notifications enabled.
fr: Aucun utilisateur ne dispose de notifications actives

en: !count attached to !type posted by !author: !title
fr: !count attaché à !type envoyé par !author : !title

en: Recent comments - !count
fr: Commentaires récents - !count

en: This is an automatic e-mail from !sitename.
fr: Ceci est un courriel automatique de !sitename.

en: To stop receiving these e-mails, change your notification preferences at !notify-url
fr: Pour ne plus recevoir ces courriels, modifiez vos préférences de notification sur !notify-url

en: notify
fr: notifier

en: User %name (%mail) could not be notified. Mail error.
fr: L'utilisateur %name (%mail) n'a pas pu être notifié. Erreur de courriel.

en: User %name (%mail) notified successfully.
fr: L'utilisateur %name (%mail) a été notifié avec succès.

en: access notify
fr: accéder à Notify

en: administer notify
fr: administrer notify

en: Notification settings
fr: Paramètres de notification

en: Adjust settings for new content notifications sent by e-mail.
fr: Ajuster les paramètres pour de notification de nouveaux contenus émis par courriel.

en: Enables notifications of new content and comments by e-mail.
fr: Active la notification par courriel des nouveaux contenus et commentaires.

en: Queue
fr: File

en: Uses
fr: Utilisations

en: Send notifications every
fr: Envoyer une notification chaque

en: Number of failed sends after which notifications are disabled
fr: Le nombre d'échecs d'envois au-delà duquel désactiver les notifications.

en: Master switch
fr: Commutateur principal

en: Notify status
fr: État de notification

en: Notify new content
fr: Notifier de nouveaux contenus

en: Receive e-mail notifications
fr: Recevoir les courriels de notification

en: Include new posts in the notification mail.
fr: Inclure les nouvelles contributions dans le courriel de nofication.

en: Nothing
fr: Rien

en: Hour to send notifications
fr: Heure d'envoi des notifications

en: Title + Teaser/Excerpt
fr: Titre + Résumé/extrait

en: since !last
fr: depuis !last

en: [Published]
fr: [Publié]

en: Recent nodes - !count
fr: Nœuds récents - !count

en: This e-mail only lists the titles.
fr: Ce courriel liste uniquement les titres.
