Notify log (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (43 entries)

en: Development
uk: Розробка

en: Size
uk: Розмір

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Location
uk: Місце розташування

en: Medium
uk: Середній

en: Static
uk: Статичне

en: Duration
uk: Тривалість

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: Access log notifications
uk: Доступ до сповіщень журналу

en: Allow user to see log notifications.
uk: Дозволяє користувачам бачити сповіщення журналу.

en: Notification way
uk: Спосіб сповіщення

en: Browser (Growl)
uk: Браузер (Growl)

en: System (Notify OSD)
uk: Система (Notify OSD)

en: "System" way available only for Linux based developers, also it needed some system configuration (see README.txt file).
uk: Спосіб "Система" доступний лише для користувачів Linux, також необхідно виконати деякі налаштування (див. файл README.txt).

en: For using browser notification, jQuery version should be greater or equal than 1.7
uk: Для сповіщень через браузер необхідна версія jQuery 1.7 або вище.

en: For using browser notification, you should download and install the !link library.
uk: Для використання сповіщень через браузер необхідно завантажити і встановити бібліотеку !link.

en: Severity type
uk: Рівень важливості

en: Select severity levels to display. If nothing chosen - display all types.
uk: Оберіть рівень важливості для показу. Якщо не обрано, показуватимуться усі типи.

en: System username
uk: Ім'я користувача в ОС

en: Enter username of your OS user.
uk: Введіть ваше ім'я користувача в ОС.

en: Growl settings
uk: Налаштування Growl

en: Choose comfortable position for notification.
uk: Оберіть зручне місце для відображення сповіщень.

en: Select the size of notification.
uk: Оберіть розмір сповіщень.

en: The notifications will be shown until user close it manually.
uk: Сповіщення показуються, поки користувач їх не закриє вручну.

en: Duration (in seconds) display notices on the screen.
uk: Тривалість (в сек) відображення сповіщень на екрані.

en: You should specify system user name to use system notifications.
uk: Для використання системних сповіщень необхідно вказати ім'я користувача в системі.

en: There is no such user in your OS
uk: В ОС користувач з таким іменем відсутній

en: Configure settings related to the Notify log.
uk: Налаштування пов'язані з модулем Сповіщення журналу.

en: Notify log system
uk: Сповіщення журналу через систему

en: For using system notification, you should install the "libnotify-bin" package.
uk: Для використання системних сповіщень необхідно встановити утиліту "libnotify-bin".

en: Notify send package installed
uk: Утиліта Notify send встановлена

en: jQuery version should be greater or equal than 1.7
uk: Версія jQuery має бути 1.7 або більше

en: Notify log browser
uk: Сповіщення журналу через браузер

en: jQuery Growl plugin installed
uk: Плаґін jQuery Growl встановлено

en: Provide notification (browser/system) about new log entries.
uk: Надає сповіщення (від браузера чи системи) про нові записи в журналі.

en: Close all
uk: Закрити все
