NodeStream Core (7.x-2.0-alpha13) - en to it translation catalogue (87 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Article
it: Articolo

en: Articles
it: Articoli

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Updated
it: Aggiornato

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Date format
it: Formato data

en: Page
it: Pagina

en: Module
it: Modulo

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Published
it: Pubblicato

en: File name
it: Nome del file

en: Term
it: Termine

en: Terms
it: Termini

en: Desc
it: Disc

en: Advertisement
it: Inserzione

en: Navigation
it: Navigazione

en: User login
it: Accesso utente

en: Log in
it: Accedi

en: Operator
it: Operatore

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Attachments
it: Allegati

en: Features
it: Funzionalità

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: Caption
it: Didascalia

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Results
it: Risultati

en: Products
it: Prodotti

en: Credit
it: Credito

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Apply
it: Applica

en: Not translated
it: Non tradotto

en: Internationalization
it: Internazionalizzazione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Two columns
it: Due colonne

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Source language
it: Lingua di origine

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Polls
it: Sondaggi

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
it: Configura come verrà visualizzata l'etichetta. Questa opzione non ha effetto quando è attiva l'opzione "Sovrascrivi titolo" che visualizza il titolo del blocco.

en: Library
it: Biblioteca

en: User %name successfully logged in.
it: L'utente %name ha eseguito correttamente l'accesso.

en: Text formats
it: Formati del testo

en: Field translation
it: Traduzione campi

en: One column
it: Una colonna

en: Master
it: Principale

en: Three columns
it: Tre colonne
