NodeStream Core (7.x-2.0-alpha8) - en to fr translation catalogue (97 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Field
fr: Champ

en: Main
fr: Principal

en: Region
fr: Région

en: Updated
fr: Mis à jour

en: read more
fr: lire la suite

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Date format
fr: Format de date

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: En ligne

en: Published
fr: Publié

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Term
fr: Terme

en: Width
fr: Largeur

en: Media
fr: Média

en: Terms
fr: Termes

en: Advertisement
fr: Publicité

en: Operator
fr: Opérateur

en: Order
fr: Ordre

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Long description
fr: Description longue

en: Results
fr: Résultats

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: Products
fr: Produits

en: Credit
fr: Crédit

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Apply
fr: Appliquer

en: Form
fr: Formulaire

en: Bloggers
fr: Blogueurs

en: Blog posts
fr: Billets de blog

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Offset
fr: Décalage

en: Headline
fr: Titre principal

en: About
fr: À propos

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Two columns
fr: 2 colonnes

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: forms
fr: formulaires

en: Post date
fr: Date de publication

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Equal
fr: Égal

en: Polls
fr: Sondages

en: Not equal
fr: Différent

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Field label
fr: Étiquette du champ

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fr: Si vous utilisez une expression régulière, vous devez placer le motif entre les barres obliques comme ceci : <em>/foo/</em>. Si vous devez comparer avec des slashes vous pouvez utiliser un autre caractère pour enfermer le motif, tel que @. Consulter <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">la documentation de PHP sur les expressions régulières</a> pour plus d'information.

en: Contributor
fr: Contributeur

en: One column
fr: Une colonne

en: Master
fr: Principal

en: Enabled modules: %modules
fr: Modules activés : %modules

en: Three columns
fr: Trois colonnes
