NodeStream Core (7.x-2.0-alpha8) - en to pt translation catalogue (102 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Read more
pt: Ler mais

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Date
pt: Data

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Parent
pt: Pai

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Main
pt: Principal

en: Region
pt: Região

en: Updated
pt: Atualizado

en: read more
pt: ler mais

en: blog
pt: blogue

en: User
pt: Utilizador

en: All
pt: Todos

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page
pt: Página

en: Module
pt: Módulo

en: Extensions
pt: Extenções

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Published
pt: Publicado

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Term
pt: Termo

en: Width
pt: Largura

en: Terms
pt: Termos

en: Advertisement
pt: Anúncio

en: Navigation
pt: Navegação

en: Blog
pt: Blogue

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Ordem

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Attachments
pt: Anexos

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: Caption
pt: Legenda

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Results
pt: Resultados

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Promotions
pt: Promoções

en: Promotion
pt: Promoção

en: Products
pt: Produtos

en: Credit
pt: Crédito

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Photo
pt: Fotografia

en: Apply
pt: Aplicar

en: Form
pt: Formulário

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Headline
pt: Título

en: About
pt: Sobre

en: Created Date
pt: Data de criação

en: Page elements
pt: Elementos de página

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: Two columns
pt: Duas colunas

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Equal
pt: Igual

en: Polls
pt: Votações

en: Not equal
pt: Não igual

en: Use context keywords
pt: Use palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcada, as palavras-chave de contexto serão substituídas neste conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Library
pt: Biblioteca

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: Control access by string match.
pt: Controle o acesso por correspondência de string.

en: One column
pt: Uma coluna

en: Workbench
pt: Mesa de trabalho

en: Master
pt: Principal

en: Enabled modules: %modules
pt: Módulos ativos: %modules
