NodeStream Core (7.x-2.0-alpha9) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Article
hi: लेख

en: Articles
hi: लेख

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Date
hi: तारीख

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Published
hi: प्रकाशित

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Media
hi: मीडिया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Advertisement
hi: विज्ञापन

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Order
hi: क्रम

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Topics
hi: विषय

en: Topic
hi: विषय

en: Less than
hi: से कम

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Results
hi: परिणाम

en: Style
hi: अंदाज

en: Apply
hi: लागू करें

en: About
hi: के बारे में

en: No files available.
hi: कोई फाइल उपलब्ध नहीं  है

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Polls
hi: चुनाव

en: Library
hi: लाइब्रेरी
