NodeStream Core (7.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Articles
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Date
id: Tanggal

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Field
id: Bidang

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page
id: Halaman

en: Module
id: Modul

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Inline
id: Sebaris

en: Published
id: Dipublikasikan

en: File name
id: Nama berkas

en: Term
id: Istilah

en: Navigation
id: Navigasi

en: User login
id: Login pengguna

en: Log in
id: Masuk

en: Tools
id: Alat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Attachments
id: Sisipan

en: Features
id: Fitur

en: Less than
id: Kurang dari

en: Caption
id: Keterangan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Promotions
id: Promosi

en: Promotion
id: Promosi

en: RSS Feed
id: Umpan RSS

en: Photo
id: Foto

en: Apply
id: Terapkan

en: Not translated
id: Belum diterjemahkan

en: Translation status
id: Status terjemahan

en: Form
id: Formulir

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Polls
id: Poling

en: Library
id: Pustaka

en: User %name successfully logged in.
id: Pengguna %name berhasil login.

en: Text formats
id: Format teks

en: Asc
id: Urutan turun
