NodeStream Core (7.x-2.0-beta6) - en to hu translation catalogue (114 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Pages
hu: Oldalak

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Article
hu: Cikk

en: Articles
hu: Cikkek

en: Tags
hu: Címkék

en: Block title
hu: Blokk címe

en: Date
hu: Dátum

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Use count
hu: Használatok száma

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Main
hu: Fő

en: Updated
hu: Frissítve

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Page
hu: Oldal

en: Module
hu: Modul

en: Footer
hu: Lábléc

en: Inline
hu: Egy sorban

en: Published
hu: Közzétéve

en: File name
hu: Fájlnév

en: Term
hu: Kifejezés

en: Media
hu: Média

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Desc
hu: Csökk

en: Advertisement
hu: Hirdetés

en: Navigation
hu: Navigáció

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Tools
hu: Eszközök

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Attachments
hu: Csatolmányok

en: Features
hu: Jellemzők

en: Equal to
hu: Egyenlő

en: Less than
hu: Kisebb jel

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Short description
hu: Rövid leírás

en: Long description
hu: Hosszú leírás

en: Promotions
hu: Népszerűsítések

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Credit
hu: Hitel

en: RSS Feed
hu: RSS hírcsatorna

en: Photo
hu: Fénykép

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Not translated
hu: Nincs lefordítva

en: Internationalization
hu: Nemzetköziesítés

en: Translation status
hu: Fordítás állapota

en: Form
hu: Űrlap

en: Bloggers
hu: Bloggerek

en: Blog posts
hu: Blogbejegyzések

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Offset
hu: Eltolás

en: Headline
hu: Címsor

en: About
hu: Leírás

en: Created Date
hu: Létrehozás dátuma

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Page elements
hu: Oldalelemek

en: No files available.
hu: Nincsenek elérhető fájlok.

en: Two columns
hu: Két oszlop

en: Contributors
hu: Közreműködők

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Source language
hu: Forrás nyelve

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Equal
hu: Egyenlő

en: Polls
hu: Szavazások

en: Not equal
hu: Nem egyenlő

en: Use context keywords
hu: Környezetkulcsszavak használata

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
hu: Ha be van jelölve, a környezetkulcsszavak behelyettesíthetőek lesznek ebbe a tartalomba.

en: Substitutions
hu: Helyettesítések

en: View panes
hu: Nézettáblák

en: Field label
hu: Mező cimkéje

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
hu: A címke megjelenítési módjának beállítása. A beállítás hatástalan, ha a „Cím felülírása” engedélyezett, helyette a megadott blokk címe lesz megjelenítve.

en: Library
hu: Könyvtár

en: User %name successfully logged in.
hu: %name felhasználó sikeresen bejelentkezett.

en: Text formats
hu: Szövegformátumok

en: Branding
hu: Márkázás

en: Contributor
hu: Közreműködő

en: Asc
hu: Növ

en: Field translation
hu: Mező fordítása

en: One column
hu: Egy oszlop

en: Taxonomy Term name as title
hu: Taxonómia kifejezés neve címként

en: Today date
hu: Mai dátum

en: Todays date
hu: Mai dátum

en: Workbench
hu: Szerkesztőség

en: Master
hu: Mester

en: Advertisements
hu: Hirdetések

en: Three columns
hu: Három oszlop

en: Needs update
hu: Frissítés szükséges
