NodeStream Core (7.x-2.0-rc4) - en to uk translation catalogue (111 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Article
uk: Стаття

en: Articles
uk: Статті

en: Tags
uk: Теґи

en: Block title
uk: Заголовок блоку

en: Date
uk: Дата

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Main
uk: Головна

en: Updated
uk: Оновлено

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page
uk: Сторінка

en: Module
uk: Модуль

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Published
uk: Опубліковано

en: File name
uk: Назва файла

en: Term
uk: Термін

en: Media
uk: Медіа

en: Terms
uk: Терміни

en: Desc
uk: Спад

en: Advertisement
uk: Оголошення

en: Navigation
uk: Навіґація

en: User login
uk: Вхід

en: Log in
uk: Вхід

en: Blog
uk: Блоґ

en: Tools
uk: Інструменти

en: Operator
uk: Оператор

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Features
uk: Властивості

en: Equal to
uk: Дорівнює

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Caption
uk: Підпис

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Long description
uk: Докладний опис

en: Promotions
uk: Просування

en: Credit
uk: Кредит

en: RSS Feed
uk: RSS-потік

en: Photo
uk: Фото

en: Apply
uk: Застосувати

en: Not translated
uk: Не перекладено

en: Internationalization
uk: Інтернаціоналізація

en: Translation status
uk: Стан перекладу

en: Form
uk: Форма

en: Bloggers
uk: Блоґери

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Offset
uk: Зміщення

en: Headline
uk: Заголовок

en: About
uk: Про модуль

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Page elements
uk: Елементи сторінки

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Two columns
uk: Дві колонки

en: Contributors
uk: Учасники

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Source language
uk: Вихідна мова

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Equal
uk: Дорівнює

en: Polls
uk: Опитування

en: Naked
uk: Чистий

en: Not equal
uk: Не дорівнює

en: Use context keywords
uk: Використовувати контекстні ключові слова

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
uk: Якщо позначено, контекстні ключові слова у вмісті будуть замінені.

en: Substitutions
uk: Підстановки

en: View panes
uk: Фрагменти панелі видів

en: Library
uk: Бібліотека

en: User %name successfully logged in.
uk: Користувач %name успішно увійшов на сайт.

en: Text formats
uk: Текстові формати

en: Control access by string match.
uk: Керування доступом на основі збігу рядків

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
uk: При використанні регулярних виразів, зразок необхідно обмежити похилими рисками "/", приклад: em>/foo/</em>. Якщо необхідно виконати порівняння з похилими рисками, зразок можна обмежити іншими символами, наприклад "@". Докладніше у <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">документації PHP regex</a>

en: Branding
uk: Брендування

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
uk: Якщо позначено, контекстні ключові слова у цьому вмісті будуть замінені. Зверніть увагу, що поля ССK також можуть бути використані як ключові слова за шаблоном <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
uk: Якщо позначено, контекстні ключові слова у цьому вмісті будуть замінені. Більше ключових слів можна отримати, якщо встановити модуль Замінник (Token), дивіться http://drupal.org/project/token.

en: Asc
uk: Зрост

en: Field translation
uk: Переклад поля

en: One column
uk: Одна колонка

en: Master
uk: Головне

en: Advertisements
uk: Оголошення

en: Three columns
uk: Три колонки

en: Needs update
uk: Потребує оновлення

en: "@s" translation status
uk: "@s" - стан перекладу
