NodeStream Core (7.x-2.0-rc5) - en to da translation catalogue (146 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Pages
da: Sider

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Articles
da: Artikler

en: Block title
da: Titel

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Image
da: Billede

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Main
da: Primær

en: Updated
da: Opdateret

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Date format
da: Datoformat

en: Page
da: Side

en: Module
da: Modul

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Published
da: Udgivet

en: File name
da: Filnavn

en: Terms
da: Ord

en: Desc
da: Faldende

en: Advertisement
da: Reklame

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Tools
da: Værktøjer

en: Operator
da: Operand

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Attachments
da: Bilag

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Caption
da: Undertekst

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Short description
da: Kort beskrivelse

en: Long description
da: Lang beskrivelse

en: Promotions
da: Promoveringer

en: Credit
da: Kredit

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Photo
da: Foto

en: Apply
da: Udfør

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Form
da: Formular

en: Bloggers
da: Bloggere

en: Blog posts
da: Blogindlæg

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Offset
da: Forskydning

en: Headline
da: Overskrift

en: About
da: Om

en: Created Date
da: Oprettelsesdato

en: Entity type
da: Entity-type

en: Page elements
da: Sideelementer

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Two columns
da: To spalter

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Source language
da: Kildesprog

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Equal
da: Lig med

en: Polls
da: Afstemninger

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan mærkaten vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Library
da: Bibliotek

en: User %name successfully logged in.
da: Bruger %name loggede ind.

en: Footer content
da: Footer-indhold

en: Text formats
da: Tekstformater

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: Header alpha
da: Header alfa

en: Aside alpha
da: Aside alfa

en: Kicker
da: Forrider

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Page title with safe markup
da: Sidetitel med sikker markup

en: Fact
da: Fakta

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord med makroer som

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Du kan få adgang til flere makroer ved at installere Token-modulet, se

en: Footer alpha
da: Footer alfa

en: Asc
da: Stigende

en: Field translation
da: Feltoversættelse

en: One column
da: Én spalte

en: An advertisement on the site.
da: En reklame på sitet.

en: Related Articles
da: Relaterede artikler

en: Article bylines
da: Artikel-bylines

en: Facts
da: Fakta

en: Article facts
da: Artikelfakta

en: Updated Date
da: Opdateringsdato

en: Today date
da: Dags dato

en: Todays date
da: Dags dato

en: Advertisements
da: Reklamer

en: Manage topic regions
da: Håndtér emneregioner

en: Handle topic regions.
da: Håndtér emneregioner.

en: Blog post
da: Blogindlæg

en: Article polls
da: Artikelafstemninger

en: Bigger than
da: Større end

en: @value1 is @value2
da: @value1 er @value2

en: @value1 is not @value2
da: @value1 er ikke @value2

en: @value1 is less than @value2
da: @value1 er mindre end @value2

en: @value1 is greater than @value2
da: @value1 er større end @value2

en: Module exists
da: Modul eksisterer

en: Module %module is available
da: Modulet %module er tilgængeligt

en: All RSS Topics
da: Alle RSS_emner

en: Content providers
da: Indholdsleverandører

en: Entity: field comparison
da: Entity: feltsammenligning

en: Control access by string match'ed to taxonomy terms field value
da: Kontrollér adgang ved at sammenligne en streng med værdien af et taksonomitermsfelt.

en: @entity: Field
da: @entity: Felt

en: Control access by @entity entity field.
da: Kontrollér adgang vha. entity-feltet @entity.

en: The field to check against
da: Feltet der skal kontrolleres imod

en: The field @identifier should be @operator "@value"
da: Feltet @identifier skal være @operator "@value"

en: Three columns
da: Tre spalter

en: Content: one column
da: Indhold: Én spalte

en: Content: two columns
da: Indhold: To spalter

en: Attach contributors to articles as bylines.
da: Knyt bidragydere til artikler som bylines.

en: Blog contributors
da: Blog bidragydere

en: Attach contributors to a particular blog
da: Knyt bidragydere til en bestemt blog.

en: Image credit
da: Billede byline

en: Attach contributors to images.
da: Knyt bidragydere til billeder.

en: Video credit
da: Video byline

en: Attach contributors to videos.
da: Knyt bidragydere til videoer.

en: Page contributors
da: Side bidragydere

en: Attach contributors to pages.
da: Knyt bidragydere til sider.
