TB Nucleus (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Layout
fr: Mise en page

en: Back to Top
fr: Retour en haut de Page

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Medium
fr: Moyen

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Hidden
fr: Caché

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Permalink
fr: Permalien

en: Grid
fr: Grille

en: Skin
fr: Habillage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Base Font Size
fr: Taille de police de base

en: Layout type
fr: Type de mise en page

en: Text only. Dont forget to include spaces.
fr: Texte seulement. Ne pas oublier d'inclure les espaces.

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Typography
fr: Typographie

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Menu bar
fr: Barre de menus

en: This sets a base font-size on the body element - all text will scale relative to this value.
fr: Ce paramètre définit une taille de police (font-size) de base dans l'élément body - tous les textes seront dépendants de la valeur de cette échelle.

en: Smallest
fr: Le plus petit

en: Largest
fr: Le plus grand
