Open Atrium Base Theme (7.x-2.1) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Search
it: Cerca

en: Help
it: Aiuto

en: Open
it: Aperto

en: Add
it: Aggiungi

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Filter
it: Filtra

en: active
it: attivo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Navigation
it: Navigazione

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Permission
it: Permesso

en: Show descriptions
it: Mostra descrizioni

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Expand layout to include descriptions.
it: Espandi il layout per includere le descrizioni.

en: Hide descriptions
it: Nascondi le descrizioni

en: Compress layout by hiding descriptions.
it: Comprimi il layout nascondendo le descrizioni.

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: done
it: fatto

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Add new content
it: Aggiungi nuovo contenuto

en: Pause
it: Pausa

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Plum
it: Prugna

en: Header background
it: Sfondo intestazione

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Ice
it: Ghiaccio

[ctx: date_nav]
en: Next
it: Succ
