Open Atrium Base Theme (7.x-2.5) - en to hi translation catalogue (40 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Content
hi: सामग्री

en: Search
hi: खोज

en: Help
hi: मदद

en: Open
hi: खुला

en: Add
hi: जोड़ें

en: Menu
hi: सूची

en: Footer
hi: पादलेख

en: Filter
hi: फिल्टर

en: active
hi: उपलब्ध

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Link color
hi: लिंक रंग

en: Permission
hi: अनुमति

en: Show descriptions
hi: दिखाएँ विवरण

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Hide descriptions
hi: विवरण मिटायें

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: done
hi: किये गए

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Add new content
hi: नई सामग्री जोड़ें

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Slate
hi: पटिया

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Main background
hi: मुख्य पृष्ठभूमि

en: Sidebar background
hi: साइडबार पृष्ठभूमि

en: Sidebar borders
hi: साइडबार बॉर्डर्स

en: Footer background
hi: पाद पृष्ठभूमि

en: Plum
hi: बेर

en: Title and slogan
hi: शीर्षक और नारा

en: Firehouse
hi: फायरहाउस

en: Ice
hi: बर्फ़

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav
