Open Atrium Base Theme (7.x-2.8) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Search
pt: Buscar

en: Help
pt: Ajuda

en: Open
pt: Aberto

en: Add
pt: Adicionar

en: Footer
pt: Rodapé

en: Filter
pt: Filtrar

en: active
pt: ativo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Theme Settings
pt: Configurações de Tema

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Permission
pt: Permissão

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir exibição da página, incluindo as descrições.

en: Hide descriptions
pt: Esconder descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir a exibição da página, escondendo as descrições.

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: done
pt: concluído

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: Pause
pt: Pausa

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Main background
pt: Plano de fundo principal

en: Sidebar background
pt: Plano de fundo das barras laterais

en: Sidebar borders
pt: Bordas das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Plum
pt: Ameixa

en: Header background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: Firehouse
pt: Corpo de Bombeiros

en: Ice
pt: Gelo

[ctx: date_nav]
en: Previous
pt: Anterior

en: Add existing content
pt: Adicionar conteúdo existente
