Open Atrium Core (7.x-2.42) - en to pt translation catalogue (110 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Delete
pt: Eliminar

en: Private
pt: Privado

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Subscribe to group
pt: Subscrever o grupo

en: Unsubscribe from group
pt: Cancelar inscrição no grupo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Disabled
pt: Desativado

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: View
pt: Mostrar

en: Modules
pt: Módulos

en: Section
pt: Secção

en: Posted by
pt: Colocado por

en: User
pt: Utilizador

en: Added
pt: Adicionado

en: Available updates
pt: Atualizações disponíveis

en: Footer
pt: Rodapé

en: blocked
pt: bloqueado

en: Node Types
pt: Tipos de nó

en: Members
pt: Membros

en: group
pt: grupo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Square
pt: Quadrado

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Operation
pt: Operação

en: Notifications
pt: Notificações

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Full
pt: Completo

en: Display Name
pt: Nome a Exibir

en: Pending
pt: Pendente

en: Messages
pt: Mensagens

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Team
pt: Equipa

en: Teams
pt: Equipas

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: User Profile
pt: Perfil de Utilizador

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Tabs
pt: Separadores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Administrators
pt: Administradores

en: Permission
pt: Permissão

en: Space
pt: Espaço

en: Private group
pt: Grupo privado

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 utilizador
pt[1]: @count utilizadores

en: Create Content
pt: Criar Conteúdo

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: approved
pt: aprovado

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: Config
pt: Configurar

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Show description
pt: Mostrar descrição

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Show links
pt: Mostrar ligações

en: Add member
pt: Adicionar membro

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: Archived
pt: Arquivada

en: Block user
pt: Bloquear utilizador

en: Group roles and permissions
pt: Regras e permissões do grupo.

en: Group permissions
pt: Permissões do grupo

en: Group visibility
pt: Visibilidade do grupo

en: You have entered an invalid user name.
pt: Você digitou um nome de utilizador inválido.

en: @user is already a member of the group @group.
pt: @user já é um membro do grupo @group.

en: You are the group manager
pt: Você é o gestor do grupo

en: Request group membership
pt: Pedido de participação no grupo

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: Group membership
pt: Agrupar inscrição

en: Control access by group permission string.
pt: Controlo de acesso por grupo de expressão de permissão.

en: Custom Text
pt: Texto personalizado

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Primary Image
pt: Imagem Primária

en: Remove member
pt: Remover membro

en: A collection of users that exists across all spaces.
pt: Uma colecção de utilizadores que existe em todos os espaços.

en: A collection of content and users (members)
pt: Uma colecção de conteúdos e utilizadores (membros).

en: Open Atrium Section
pt: Secção Open Atrium

en: Section Page
pt: Página de secção

en: A landing page and collection of content within a Space.
pt: Uma página de entrada e coleção de conteúdo dentro de um Espaço.

en: An ad-hoc collection of users within a Space
pt: Uma coleção ad-hoc de utilizadores dentro de um Espaço

en: Revision difference
pt: Diferença entre revisões

en: The differences between a specific node version and its previous revision.
pt: As diferenças entre uma versão especifica do nó e a sua revisão anterior.

en: @user is blocked and cannot be addded.
pt: O @user está bloqueado e não pode ser adicionado.

en: Add to @name
pt: Adicionar a @name

en: User %name is already subscribed to @type.
pt: O utilizador %name já está inscrito em @type.

en: Pending members
pt: Membros pendentes

en: Hide administrators
pt: Ocultar administradores

en: Hide members
pt: Ocultar membros

en: Hide inherited
pt: Ocultar herdados

en: Show favorite button
pt: Mostrar botão de favorito

en: - Restricted access -
pt: - Acesso limitado -

en: Attach an Image that corresponds / identifies this group.
pt: Anexar uma Imagem que corresponde / identifica este grupo.

en: Section Type
pt: Tipo de Secção
