Open Atrium Core (7.x-2.66) - en to hi translation catalogue (72 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Image size
hi: चित्र परिमाण

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Subscribe to group
hi: समूह से सदस्यता

en: Unsubscribe from group
hi: समूह से सदस्यता वापस

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Move
hi: चाल

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Updated
hi: अद्यतित

en:  in
hi:  में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Node
hi: नोड

en: Active
hi: सक्रिय

en: Available updates
hi: उपलब्ध अद्यतन

en: Footer
hi: पादलेख

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: blocked
hi: बंद

en: Members
hi: सदस्य

en: group
hi: समूह

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Square
hi: वर्ग

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Operation
hi: काम

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Full
hi: पूरा

en: Display Name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Messages
hi: संदेश

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Today
hi: आज

en: Blocked
hi: बंद

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: by
hi: द्बारा

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Permission
hi: अनुमति

en: Space
hi: जगह

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: Layout settings
hi: अभिन्यास स्थापन

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Notify user of new account
hi: सदस्य को नये सदस्यत्व की सूचना दें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Show links
hi: लिंक देखें

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: - Restricted access -
hi: उपयोग प्रतिबंधित
