Open Atrium Core (7.x-2.80) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Username
id: Nama pengguna

en: By
id: oleh

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Subscribe to group
id: Berlangganan grup

en: Unsubscribe from group
id: Berhenti berlangganan dari grup

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Move
id: Pindah

en: Add
id: Tambah

en: Modules
id: Modul

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Posted
id: Dikirim

en:  by
id:  oleh

en: User
id: Pengguna

en: Active
id: Aktif

en: Added
id: Ditambahkan

en: Available updates
id: Pembaruan yang tersedia

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Comment
id: Komentar

en: E-mail address
id: Alamat email

en: blocked
id: diblokir

en: Node Types
id: Jenis Node

en: Members
id: Anggota

en: group
id: grup

en: Users
id: Pengguna

en: Square
id: Kotak

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Logout
id: Keluar

en: Full
id: Penuh

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: Pending
id: Tertunda

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
id: Alamat email yang benar dan aktif. Semua email dari situs ini akan dikirim ke alamat yang anda masukkan. Alamat ini tidak akan ditampilkan pada publik dan hanya digunakan sebagai komunikasi antara situs ini dengan anda misalnya jika anda lupa sandi dan ingin dikirimkan sandi baru, atau untuk menerima notifikasi lewat email lainnya.

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Blocked
id: Diblokir

en: User name
id: Nama pengguna

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: by
id: oleh

en: Privacy
id: Privasi

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Expand
id: Perluas

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Custom format
id: Format sendiri

en: Direction
id: Arah

en: Notify user of new account
id: Beri tahu anggota baru

en: Dashboard
id: Dasbor

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Show description
id: Tampilkan deskripsi

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
id: Spasi dibolehkan, tanda baca tidak dibolehkan kecuali untuk titik, tanda minus, petik satu dan garis bawah.

en: - Restricted access -
id: - Akses terbatas -
